Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Режисьорът Николай Поляков с премиера на "Игри в задния двор"

7
Снимка: Иван Дончев

Премиера за Театър "София" на 10 и 11 април в "Сълза и смях" е постановката "Игри в задния двор". Пиесата, написана от Една Мазия, е по истински случай и е изпълнена с обрати. Тя не обвинява едната или другата страна в конфликта, докато разказва за оттласването от детството към порива на бушуващите тийнейджърски страсти. 

Режисьорът Николай Поляков споделя: "Силно ме впечатли самата история – четири момчета и едно момиче през играта стигат до престъпление. Съгласете се, не съвсем стандартен сюжет. Неизвестната за мен авторка Една Мазия бързо ме подкупи с нещо, което усетих веднага – тя познава и обича театъра. След това научих за трайните ѝ и успешни обвързаности с него като драматург, сценарист и режисьор.

И макар да съм се отдалечил прекалено, прекалено много от бушуващите тийнейджерски страсти, почувствах странна увереност, че разбирам и мога да разкажа интересно този сюжет. При условие че намеря особеното момиче Двори и четирите момчета с неукротима енергия. Намерих ги.“

Кастингът за мъжки роли бе дълъг процес, който даде възможност четирима студенти от НАТФИЗ да направят своя дебют на професионалната сцена. Даниел Кукушев, Денислав Маринчев, Димитър Стойнов и Рафаел Бижев си партнират с Елеонора Иванова от трупата на Театър "София".

Съвсем скоро тя направи големия си кинодебют в "Чалга", а преди това – в "Шекспир като улично куче". Номинирана е и от Фондация "Стоян Камбарев" за наградата "Полет в изкуството 2023“. Има участие в очаквания трилър "The Wheels Of Heaven", където си партнира с холивудските звезди Мики Рурк и Гари Стреч.

В екипа на представлението се включват: асистент режисьор – Боян Арсов; сценография – Петя Боюкова; хореограф – Александър Манджуков; композитор – Емилиян Гацов - Елби.

Снимки – Иван Дончев, Театър "София"
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Браат, няма какво да се обърка!

Това са едни от най-често използваните думи от днешните тийнейджъри. "Няма какво да се обърка" се превръща и в девиз на TRAP Fest – фестивалът за култура, музика и младежка енергия. Това лято той отново събра млади хора от цялата страна с концерти, сцени и незабравими емоции. Създателят на едно от най-новите читалища у нас и организатор на..

публикувано на 06.09.25 в 09:20
Силвия Чолева и Никола Петров

Никола Петров – за контраста между победата и разкайването

Как се ражда поетът? На този въпрос се опитва да даде отговор Никола Петров, който представи своята книга "Ето го разкаяния победител" на 41-вите Празници на изкуствата "Аполония". "Това е въпрос на емпирично доказване, което вероятно ще включи някакви генетични проучвания и проучвания на това как средата влияе, ако приемем, че те не се раждат изцяло..

публикувано на 05.09.25 в 15:31
Георги Гоцин в

Георги Гоцин и усещането за свободен дух

Това, което  открих още при първия прочит е как, през цялото време, през целия си живот искаме да бъдем колкото се може по-свободни и неограничени, но сами се ограничаваме и всъщност нашата свобода зависи изцяло от нас… казва   Яна Титова за пиесата на  Захари Карабашлиев "Лисабон". Яна Титова е режисьор на спектакъла на Младежкия театър...

публикувано на 05.09.25 в 14:23
“Диви ягоди”

“Диви ягоди” на “Аполония” 2025

След като получи “Специалната награда на журито” на Международния филмов фестивал “Любовта е лудост”, “Диви ягоди” беше представен на публиката на 41-вата “Аполония”. Дебютът в игралното кино на Татяна Пандурска е по документалните разкази “Забравените от небето” на Екатерина Томова и разказва за архитект Дафни Бело от Ню Йорк. Дафни неочаквано..

публикувано на 05.09.25 в 13:05
Таня Димова и Георги Борисов

Георги Борисов разказва историите си на “Аполония“ 2025

Георги Борисов представи двутомника си "Моите истории" в Художествената галерия в Созопол в рамките на 41-вите Празници на изкуствата “Аполония”. Литературният труд обхваща дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои..

публикувано на 05.09.25 в 12:01