В центъра на обществения живот за пореден път е темата за модерното политическо лидерство, която повдига множество въпроси. Основният обаче се корени в това има ли съвременен политически лидер у нас и какъв е неговият образ.
Лидерът е този, който би трябвало да обединява политическите, социални, а дори и географски слоеве в обществото, и да търси диалог между тях. Въпреки това винаги, когато говорим за лидер – било то политически такъв или просто лидер на мнение, трябва да сме наясно представител на чия общност от населението е всъщност той.
Едно е сигурно – политическият лидер трябва да умее да управлява народа и да се противопоставя на всеобщото мнение, когато то води в грешна посока. Той не е нито популист, който повтаря заучени фрази и цели да се хареса на тези, които са го избрали, нито е демагог, а "политическо животно", което гори в огъня на политиката. Зад това мнение застава политическият анализатор Кристиян Шкварек, публичен говорител и представител на Европейската партия на консерваторите и реформистите. Според него силните лидери водят общността си някъде, а не я следват и не са папагали на нейното мнение.
"Ние имаме много сериозен проблем с лидерството в България. Най-вече от гледна точка на това, че всички тези групи не могат да намерят политическо, а и обществено себеизразяване през лидерските фигури. Това всъщност води и до събитията, които се случват в момента, и това огромно разделение в обществото", добави в "Какво се случва" Кристиан Анадолиев – юрист, завършил Международно и европейско право в Сорбоната, и колумнист в "Консерваторъ". Той смята, че политическият лидер трябва да носи отговорност и да има визия за това как да управлява. За него той не се ражда лидер, а се изгражда от средата и хората, с които се заобикаля.
Кой определя какви ценности трябва да притежава един съвременен политически лидер и какво се случва днес с моралния ни компас? Защо т.нар. колективно лидерство достига преди всичко до крайности, които изпепеляват политиката, която се води в една страна, и към какво ни провокира племенната ни същност? На какво разчитаме когато правим своя избор – на чувства или на морално-политически идеал за съвършено държавно устройство? Кои са великите личности и какво общо имат те с образа на политическия лидер?
Тези и още питания намериха своите възможни отговори в разговора с Кристиян Шкварек и Кристиан Анадолиев, който можете да чуете в звуковия файл.
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа глобалните и националните процеси през годината, споделяйки своите наблюдения и размисли за обществото, политиката и културата. Говорейки за романа си "Ти, подобие мое", Бимбалов сподели:..
Поглеждаме към новата 2025-а година с календара "Слънчеви лица. Едно послание за добрина" и Тони Маринова, председател на сдружение "Синдром на Даун – България”. "Щом четете тези редове, значи календарът ни с душа вече ви е повикал. Сърцето ви е чуло неговия зов и посланието ни за добрина е готово да разпръсква светлина", пише Маринова на сайта..
Тази година се отбелязва 90-годишният юбилей от обявяването на Витоша за първия природен парк в България и на Балканите. По този повод Регионалният исторически музей – София откри специална изложба, посветена на Витоша, която може да бъде разгледана до края на януари 2025 г. в зала "Инфо център". Изложбата включва архивни фотографии, документиращи..
Балканите в края на 2024 година продължават да стоят на кръстопът. Въпросът за бъдещето на региона остава неясен, като мнозина се питат дали ще успеят да преодолеят тези вътрешни и външни напрежения. В Сърбия продължава серията от студентски протести, които са насочени както срещу властите, така и срещу управлението на президента..
В разговора с издателя Пламен Тотев от издателство "Изида" научаваме за романа "Трима мъже за Вилма" на норвежката писателка Гюдрюн Скретинг. Тази книга е идеалното допълнение към коледно-новогодишните празници – история, която комбинира хумор, дълбоки чувства и изненадващи обрати. Гюдрюн Скретинг открива таланта си за забавно и увлекателно..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
В разговора с издателя Пламен Тотев от издателство "Изида" научаваме за романа "Трима мъже за Вилма" на норвежката писателка Гюдрюн Скретинг. Тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg