Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Манастирите – оазиси на духа и паметта

Снимка: iztok-zapad.eu

В Страстната седмица обръщаме внимание върху това, което знаем, ала особено върху онова, което не знаем за манастирите – тези средища на религиозното, но и националното познание. Прясно издадената книга – "Манастирите в България" на Христо Шанов ни дава обширни сведения за многобройните – близо 2000 строения на култа от IV до XXI век в земите ни. Първата част на труда му е за манастирите в Северна България.

Говорим за манастирите и като средища на революционна дейност, и като любим обект във фолклора, но и като специфика на архитектурните решения и на обредните изисквания.

Събеседници са Христо Шанов, дългогодишен изследовател на темата, възпитаник на Духовната академия и бивш експерт от Института за паметници на културата, Тони Николов, главен редактор на сп. "Култура", и арх. Цветанка Разсолкова, специалист с богат опит в съвременното храмостроителство.

Тони Николов, арх. Цветанка Николова, Христо Шанов и Бойко Ламбовски (отляво надясно)
Христо Шанов разказва за труда си, където са систематизирани знанията и за големите и известни български манастири, но и за останките, за които има малко памет и информация.

Арх. Цветанка Разсолкова, която е проектирала няколко съвременни български храма, обяснява колко е важно тези, които строят нови храмове днес, да са хора „оглашени“, да имат представа за духовната същност на градежите, но и се съкрушава поради малкия брой днешни български монаси; те са едва около 90.

Тони Николов обяснява за зората на монашеските практики в земите на раннохристиянските общности, за Пахомий Велики и за троичното деление в ритуалистиката на храмовете отвътре.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Има ли добър стрес и как да го разпознаем?

Дали стресът е поредният "тих убиец", или е явление, от което можем да извлечем полза – разговор в "Нашият ден" с Богомил Пешев , млад учен от Института по невробиология към БАН. " Бих казал, че стресът в идеалната си форма винаги е добър . Стресът, противно на това негативно значение, което му се предава, има ролята да ни адаптира към..

публикувано на 16.04.24 в 12:18
Д-р Татяна Брага

Как са се променяли имената на българските преселници в Южна Бесарабия

Масовите преселения на българи в Бесарабия стават на няколко вълни от края на XVIII и първата половина на XIX век. За последните два века българските селища попадат в границите различни държави 9 пъти. Това, както и влиянието от езиковото обкръжение и доминираща култура, води до осезаеми промени в картината на имената им. Д-р Татяна Брага, гл.ас. в..

публикувано на 16.04.24 в 10:05
Проф. Ива Петкова

Прозаичен поглед към офталмологията…

На фона на брилянтната поезия, посветена на най-сетивния и раним орган в човешкото тяло, погледнахме делово и прагматично на тази медицинска специалност. Направихме го заедно с проф. Ива Петкова – водещ офталмолог, хирург и преподавател, ръководител на специализирана болница, с практика в нея и в МБАЛ "Александровска". Обсъдихме най-важните и..

публикувано на 15.04.24 в 13:51
Ликийски гробници

В турския курорт Фетие планината целува морето

Пратеници на турския курортен град Фетие пристигнаха у нас, за да представят красотите му, природата и възможностите за почивка. За разлика от станалите класически Кушадасъ, Анталия   и Бодрум, това селище на Средиземно море не е много популярно сред българите. На мен ми допадна как там боровата гора почти целува морето, разделяна от него само от..

публикувано на 14.04.24 в 17:05

Над 5 тона пластмасови бутилки са събрали деца и ученици в Месеца на рециклирането

От две години Световният ден на рециклирането, инициатива, която официално се координира в България от сдружение "БГ Бъди активен" и е част от кампанията "Искам да съм полезен…Рециклирай ме!" прераства в Месец на рециклирането. От сдружението отправят покана към училища и детски градини да измислят и осъществят прояви, свързани с рециклирането, и..

публикувано на 13.04.24 в 09:35