Георги Тодоров е православен богослов и публицист, но и художник. Изследовател на историята, културата и изкуството. Автор на множество статии и книги, посветени на православната култура.
Градската художествена галерия “Борис Георгиев” – Варна представя от 7 април до 9 май изложбата "Години на странстване“. Тя обединява живопис, концептуално изкуство, икона и други произведения от различни периоди на творчеството на Георги Тодоров.
“Тази ретроспективна изложба е всъщност интроспективна, защото тя гледа назад във времето и на вътре в това, което се е случило в мен през това време“, казва той.
И допълва, че важното е самата изложба, а не отделните картини. Тя има вътрешна драматургия, вътрешно движение и смисъл. Отделните творби са стъпки по пътя, кадри от драмата, а финалът е една икона и тя дава смисъл за пътя към Бога.
Библейските сюжети
През 1991 г. по време на едно посещение в Япония, когато се изкачва на връх Фуджи се случва преломът, който кара Георги Тодоров да направи една инсталация от камъни 10 метра на 7 метра във формата на православен храм, обърнат към слънцето. Денят съвпада с рождения ден на майката на художника, 25 август. Именно на тогава той разбира, че не бива да гледа към чужбина, към чуждото, а да гледа към своето, християнското.
Изложбата "Храмове“ (март 1992) в централното фоайе на Софийския университет ознаменува новата насока в художествените му търсения – все повече свързани с християнството.
"Това беше все още цивилизационен избор. Аз избрах православната християнска цивилизация, но още не я живеех. И през 1997 г. тази културна ферментация, да я наречем културна, цивилизационни и информационна, т.е външна е станала вътрешна или начин на живот“, посочва Георги Тодоров.
Изложбата "Години на странстване“Тази ретроспективна изложба представя дългото пътуване през земи и времена, стилове, жанрове и светогледи. Започна от детските мечтите, преминава през изкушенията на младостта, за да стигне до покаянието в нозете на Господа.
"Последната творба в изложбата е иконата на Христос Вседържител. Тя е започната преди 25 години, нещо не ми хареса тогава, спрях я временно и уж временно, докато стана за дълго. Сега за изложбата я завършим с помощта на мои приятели и тя засия като бисер“, споделя художникът.
Предстои изложбата да бъде представена в родния град на Георги Тодоров - Бургас и в София, и в допълнение през юни ще бъде издаден и каталог.
Документалното киноДокументалният филм "Пътят на воина“, посветен на отец Георги от с. Жегларци. Създаден по сценарии на Георги Тодоров през 2017 г. , той проследява вълнуващия жизнен път на отец Георги със силни кадри от последната година на живота му и от предсмъртните му проповеди.
Човекът, който пълни кадъра е отец Георги. А не нашата работа по него.Ние чрез този духовник, този старец работим и върху себе си и върху всички, които са гледали този филм. Той реабилитира цял един период, кой по времето на социализма е проповядвал без да падне косъм от главата, твърди Георги Тодоров.
Верую"Моето верую е 100% каноничното верую на православната църква“, заявява Тодоров. В допълнение той, посочва:
"Същността на църквата е Господ. Тя е съвършена в своята същност. Тя е съвършена в своето учение. Тя е съвършена в литургията и своята практика. А, ние човеците сме несъвършените, ние сме грешниците.
Поклонническите пътувания
Основен акцент в тези пътувания е посещението на православни храмове, манастири, свети места, участието в богослужения, поклонение пред чудотворни икони и свети мощи.
„Тези поклоннически пътувания, струва ми се са много полезни, защото тези които пътуват с тях са от най-различен вид отношение към църквата. Някои са топлохладни, на дистанция. Други се интересуват. Трети са направили първите крачки. Има съвсем въцърковени, горещо вярващи и за всеки един от тях такова пътуване е една крачка напред и нагоре“, посочва Георги Тодоров.
Посланието
"Христос възкръсна и това осмисля цялата история на човечеството и цялата наша малка история. Цялата наша биография. В крайна сметка всичко се събира в Христовото Разпятие, която пък е неразделна част от Възкресението. Това е центърът на Вселенската история. Смисълът на историята на Вселената е възкръсналият Христос чрез когото и ние ще възкръснем“, казва още Георги Тодоров.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg