Националното училище за сценични и музикални изкуства "Христина Морфова" обучава младите таланти в Стара Загора, а концертите, които организира, имат запазено място в културния календар на града. Сред акцентите в стратегията за развитието му са образованието на малките ученици и първите детски оркестрови формации у нас.
Училището, което носи името на българския славей – световно известната оперна певица Христина Морфова, вече има почти 50-годишна история. То е наследник на първото в страната музикално училище, с което се поставя началото на професионалното музикално образование в България. Това доказва съхранения в града "Правилник" от 11 декември 1897 година. Носител е и на редица престижни награди за принос и достижения в музикалната ни култура и образование.
От 2021 година негов директор е Красимир Къшев, който всъщност завършва първия випуск на Музикалното училище в града на лепите. Той приема тази крачка в личния си и професионален живот като естествено продължение на кариерата си. Като привърженик на мотото "Предай нататък", Къшев и екипът на Националното училище за сценични и музикални изкуства подготвят емоционална програма за 50-годишния юбилей на учебното заведение през 2024 година. Тогава първият випуск ще се събере отново, за да чуе училищния звънец, да посвири заедно с възпитаниците на училището и да въведе първолаците в традициите на музиката.
Повече за целогодишната програма на Националното училище за сценични и музикални изкуства "Христина Морфова", за начина, по който ще бъде посрещнат и рождения ден на патрона му, за самия юбилей и за Сцената на младия изпълнител чуйте от Красимир Къшев в звуковия файл.
На сцената на Държавната опера във Варна зрителите ще имат възможността да се насладят на опера-мюзикъла "Калас и Онасис". Вдъхновен е от необикновения живот и любовта между оперната дива Мария Калас и корабния магнат Аристотел Онасис. Сюжетът е изграден върху действителни факти. В спектакъла има силни страсти, повлияни от..
"Чувствам се спокойна. Нищо не дължа на никого. Това, което съм – благодаря на майка си и баща си… Господ ме е помазал, че ми е дал някакъв талант, аз не съм злоупотребила с това, напротив, доразвила съм го, за да Му благодаря по някакъв начин" – това заявява една от легендите в българското оперно-изпълнителско изкуство у нас и по света –..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре , Амаду и Мариам и Салиф Кейта , а пътят му в музиката е достоен за филм. Започва като един от най-обещаващите футболисти на Мали ( интересно съвпадение е, че и днес, като напишете "Boubacar..
1 декември Свири Филхармонията на Арговия с диригент Рюне Бергман 3.00 часа – Клод Дебюси (1862-1918), Анри Бюсер (аранжимент), Малка сюита. 3.15 часа – Йозеф Хайдн (1732-1809), Концерт за тромпет в Ми бемол мажор. Солист: Уле Едвард Антонсен (тромпет). 3.31 часа – Джузепе Тартини (1692-1770), Ейвинд Уестби (аранжимент), Концерт за тромпет в Ре мажор...
Фестивалът "Културама" продължава да радва своята публика с различни събития до края на година. "В няколко музея сме подготвили различни прояви. Ще имаме няколко концерта, които ще се проведат в София и в Историческия музей в град Петрич, където вече от един месец може да бъде видян нашия проект-изложба по едноименната книга "Сузи, внучката от..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg