Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За малкото, но велико ежедневно Добро

4
Църква „Св. вмчк. Димитър Солунски“

Не всеки ден е Великден, казва българска поговорка и да, не всеки ден е Воскресение Христово. Но пък всеки ден може да е велик с малкото, ежедневно Добро, което често остава скрито от очите на мнозинството, въпреки че е безмерно важно за някой конкретен човек или общност. То е, което често държи сърцата ни отворени и не им позволява да закоравеят в моменти на изпитания. От няколко години Любовта към ближния е поставена на изпитания – пандемия, войни, бежански вълни, земетресения, наводнения... Какво ли не хвърля сянка върху дните ни.... Но тези трудности като че ли възкресяват доброто в нас. Каляват вярата и волята ни да не се поддадем на тревогите и страховете, а уверено да крачим по пътя на Любовта. Някои го правят давайки скромната си ежедневна лепта за построяването на един храм; други с личния си пример помагат на хората с пречупена вяра да продължат напред. За всичко това говорихме в "Познати и непознати".

отец Стелиян Стефанов
"Храмът е, който сплотява. С общи усилия постигаме нещо красиво. Ако човек има много и отдели малко е едно, но когато в нищетата си и в нямането си даде и малкото, което има, ето това е великото – и тази чистота на сърцата изпъква" – каза отец Стелиян Стефанов, служител в храм "Св. вмчк. Димитър Солунски" в севлиевското село Стоките. Години наред жителите на селото събират левче по левче, за да го построят. Левче по левче днес техните наследници събират, за да възродят храма. Какво още ни каза отец Стелиян – чуйте в звуковия файл.

Дeнис Данаилов

Като книга за вяра, воля и тих героизъм може да бъде и ежедневието на човек, който с личния си пример показва, че природата може и да подрежда обстоятелствата, но човекът е този, който ги побеждава или се предава пред тях. Такава е историята ЕмЕмЕй боеца Дeнис Данаилов. Той е с вродена аномалия на едната ръка, но това не му пречи да е звезда на световния ринг. Днес е звезда, но това не винаги е било така. Предразсъдъците и неверието на околните в силите и възможностите му изчезват в деня, в който Денис среща сегашния си треньор Венелин Анков. Чуйте разказа на двамата за ежедневието, наречено Борба.

Снимки: ФС на Църква „Св. вмчк. Димитър Солунски“, ФС на Дeнис Данаилов
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 1 млрд. лв. годишно е финансовият ефект от присъединяването ни към Шенген

Пет конкретни ползи с общ финансов ефект от 1.63 млрд. лв. годишно получава България от присъединяването си към Шенгенското пространство по суша. Това сочи оценката на учените от Института за икономически изследвания при БАН (ИИИ при БАН) в специално проучване, проведено в началото на 2024 г. по инициатива на Министерството на икономиката и..

публикувано на 17.01.25 в 13:20
Проф. Даниела Авджиева-Тзавелла

Приказка за... възрастни

Разказана от педиатъра-генетик проф. Даниела Авджиева-Тзавелла. Говорихме с нея не само за педиатрия и за здравословните проблеми, свързани с генетичните аномалии или с редките болести в ранната възраст, но и за симптомите, които родителите трябва да следят, за да реагират навреме. Още в началото специалистът разграничи редките от генетичните..

публикувано на 17.01.25 в 08:35

В Либия единствената опасност са джигитите по пътя

Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров посети Либия по официална покана на президента на Университета Гарюнис в Бенгази д-р Азедин Идриси. По мнение на мнозина, след падането на Кадафи държавата е едно от последните места по света, където човек би отишъл доброволно. Реалността се оказва доста по-различна. Проф. Димитров ни пренася в онази..

публикувано на 16.01.25 в 16:45

Красимир Коцев: За "човешкото" в изкуствения интелект

Електричество, данни, метал – вените, невроните и коститена едно ново същество, което не принадлежи нито на природата, нито на човечеството. Една и съща реалност ли виждат човекът и изкуственият интелект? Kъде са аналогиите с човешките сетива? Освен да му дадем сетива, можем ли да го приучим и на чувства – разговор във "Време за наука" с..

публикувано на 14.01.25 в 12:04

Еврика! Успешни българи: Владислава Георгиева

Владислава Георгиева е асистент в катедра "Комуникационни мрежи и системи" към факултет "Артилерия", противовъздушна отбрана и компютърни и информационни системи във ВВУ - Шумен. По време на следването си в Шуменския университет"Епископ Константин Преславски” през 2016 година печели именната стипендия "Акад. Димитър Мишев", която фондация "Еврика"..

публикувано на 13.01.25 в 17:05