Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За малкото, но велико ежедневно Добро

4
Църква „Св. вмчк. Димитър Солунски“

Не всеки ден е Великден, казва българска поговорка и да, не всеки ден е Воскресение Христово. Но пък всеки ден може да е велик с малкото, ежедневно Добро, което често остава скрито от очите на мнозинството, въпреки че е безмерно важно за някой конкретен човек или общност. То е, което често държи сърцата ни отворени и не им позволява да закоравеят в моменти на изпитания. От няколко години Любовта към ближния е поставена на изпитания – пандемия, войни, бежански вълни, земетресения, наводнения... Какво ли не хвърля сянка върху дните ни.... Но тези трудности като че ли възкресяват доброто в нас. Каляват вярата и волята ни да не се поддадем на тревогите и страховете, а уверено да крачим по пътя на Любовта. Някои го правят давайки скромната си ежедневна лепта за построяването на един храм; други с личния си пример помагат на хората с пречупена вяра да продължат напред. За всичко това говорихме в "Познати и непознати".

отец Стелиян Стефанов
"Храмът е, който сплотява. С общи усилия постигаме нещо красиво. Ако човек има много и отдели малко е едно, но когато в нищетата си и в нямането си даде и малкото, което има, ето това е великото – и тази чистота на сърцата изпъква" – каза отец Стелиян Стефанов, служител в храм "Св. вмчк. Димитър Солунски" в севлиевското село Стоките. Години наред жителите на селото събират левче по левче, за да го построят. Левче по левче днес техните наследници събират, за да възродят храма. Какво още ни каза отец Стелиян – чуйте в звуковия файл.

Дeнис Данаилов

Като книга за вяра, воля и тих героизъм може да бъде и ежедневието на човек, който с личния си пример показва, че природата може и да подрежда обстоятелствата, но човекът е този, който ги побеждава или се предава пред тях. Такава е историята ЕмЕмЕй боеца Дeнис Данаилов. Той е с вродена аномалия на едната ръка, но това не му пречи да е звезда на световния ринг. Днес е звезда, но това не винаги е било така. Предразсъдъците и неверието на околните в силите и възможностите му изчезват в деня, в който Денис среща сегашния си треньор Венелин Анков. Чуйте разказа на двамата за ежедневието, наречено Борба.

Снимки: ФС на Църква „Св. вмчк. Димитър Солунски“, ФС на Дeнис Данаилов
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Ко Паньи – селото на кокили

В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..

публикувано на 25.07.25 в 16:15

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27