Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За малкото, но велико ежедневно Добро

4
Църква „Св. вмчк. Димитър Солунски“

Не всеки ден е Великден, казва българска поговорка и да, не всеки ден е Воскресение Христово. Но пък всеки ден може да е велик с малкото, ежедневно Добро, което често остава скрито от очите на мнозинството, въпреки че е безмерно важно за някой конкретен човек или общност. То е, което често държи сърцата ни отворени и не им позволява да закоравеят в моменти на изпитания. От няколко години Любовта към ближния е поставена на изпитания – пандемия, войни, бежански вълни, земетресения, наводнения... Какво ли не хвърля сянка върху дните ни.... Но тези трудности като че ли възкресяват доброто в нас. Каляват вярата и волята ни да не се поддадем на тревогите и страховете, а уверено да крачим по пътя на Любовта. Някои го правят давайки скромната си ежедневна лепта за построяването на един храм; други с личния си пример помагат на хората с пречупена вяра да продължат напред. За всичко това говорихме в "Познати и непознати".

отец Стелиян Стефанов
"Храмът е, който сплотява. С общи усилия постигаме нещо красиво. Ако човек има много и отдели малко е едно, но когато в нищетата си и в нямането си даде и малкото, което има, ето това е великото – и тази чистота на сърцата изпъква" – каза отец Стелиян Стефанов, служител в храм "Св. вмчк. Димитър Солунски" в севлиевското село Стоките. Години наред жителите на селото събират левче по левче, за да го построят. Левче по левче днес техните наследници събират, за да възродят храма. Какво още ни каза отец Стелиян – чуйте в звуковия файл.

Дeнис Данаилов

Като книга за вяра, воля и тих героизъм може да бъде и ежедневието на човек, който с личния си пример показва, че природата може и да подрежда обстоятелствата, но човекът е този, който ги побеждава или се предава пред тях. Такава е историята ЕмЕмЕй боеца Дeнис Данаилов. Той е с вродена аномалия на едната ръка, но това не му пречи да е звезда на световния ринг. Днес е звезда, но това не винаги е било така. Предразсъдъците и неверието на околните в силите и възможностите му изчезват в деня, в който Денис среща сегашния си треньор Венелин Анков. Чуйте разказа на двамата за ежедневието, наречено Борба.

Снимки: ФС на Църква „Св. вмчк. Димитър Солунски“, ФС на Дeнис Данаилов
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. д-р Атанас Мангъров

Защо сами си го причиняваме?

Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки напредъка на медицинската наука, "изчезнали" уж болести отново се появяват, страдат децата, преживяват го родителите. Какви са причините, как да се справим със съмненията към ваксините? – въпроси към..

публикувано на 09.05.25 в 10:47

Съчетаването на архитектурно наследство и спорт е тема на международна среща в УАСГ

В периода 16–20 май 2025 г. в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София ще се проведе международна среща под надслов Heritage in Action: Revive&Thrive2BG насочена към студенти и преподаватели, с акцент върху културното наследство и спорта като взаимосвързани елементи на съвременното образование. "Основната цел е на..

публикувано на 09.05.25 в 10:15

Даниел Симеонов: Изкуството е изключително важно за развитието на всеки млад човек

Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..

публикувано на 08.05.25 в 16:25

Кой дърпа конците

Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..

публикувано на 08.05.25 в 08:20
Проф. Веселин Дафов

Проф. Веселин Дафов за религията в училище: Допусна се хора да се карат за нещо, което не знаем какво е

Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..

публикувано на 07.05.25 в 09:32