Регионалната здравна инспекция в Пазарджик ще оценява растежа и затлъстяването при 7-годишните деца. Проучването е част от "Европейската инициатива за наблюдаване растежа в детска възраст“. Събраните данни ще осигурят информация за тенденцията при храненето и ще дадат възможност да се сравни антропометричния статус на 7-годишните с този на връстниците им от европейските страни.
Изследването се провежда и в другите европейски страни и ще продължи до края на месец май. В България през този мониторинг на случаен принцип ще преминат общо 199 училища.
"Никога едно проучване не е самоцелно, когато установим дисбаланси в модела на хранене на децата и учениците, защото изискванията и потребностите на отделните групи са различни. Така например учениците от горния курс имат по-различни, приближаващи се до тези възрастните хора потребности.“
Това казва в интервю за БНР проф. д-р Донка Байкова, специалист по диатетика и хранене.
Тя допълва, че до 7-годишна възраст те са отглеждани под контрола и грижите на родители, на здравни власти в детските ясли и градини, където се хранят изключително здравословно. Но при прекрачване прага на училището "улицата поема храненето на българските деца и ученици“.
В допълнение тя коментира, че предвидената програма, по която учениците трябваше да получават плод или мляко, не заработи. Независимо, че беше съобразена с потребностите на тази възрастова група.
"В ранна училищна възраст на децата се предлагат големи тестени изделия, които са мазни, въглехидратни, без зеленчукова компонента, без плодова съставка, без витамини, без минерали. Много високоенергийни, засищащи, но не и здравословни“, твърди диетологът.
Това рефлектира върху теглото и здравния статус и той е дисбалансиран. И това е причината почти 1/4 от децата в ранна учебна възраст да са с наднормено тегло.
В "Нашият ден" представяме две коледни инициативи на студентите от Софийския университет "Св. Климент Охридски" , които за поредна година ще стоплят сърцата на куп непознати възрастни хора и деца. За десети път Студентски съвет при СУ организира най-топлото си събитие, като приканва студенти, преподаватели и приятели на Алма Матер да се..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..
"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..
В периода от 9-и до 13-и декември в болница "Д-р Никола Пенчев" в Пазарджик ще организират Седмица на отворените врати, по време на която ще се извършват безплатни скринингови прегледи за туберкулоза. Инициативата е част от изпълнението на Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата. Прегледите ще се провеждат в работно време..
В епизод 566 "Трамвай по желание" запознава своята публика с международно известния чешки филантроп Радим Пасер. Готови ли сте да откриете тайните за устойчив личен успех? Чешкият бизнес магнат и филантроп Радим Пасер посети България и предостави уникалната възможност да се запознаем с неговата житейска история и да открием ключа към..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Явор Гърдев е име, което едва ли се нуждае от представяне в културните среди на България. Театрален и кинорежисьор с дългогодишен опит, той впечатлява..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg