Кои са темите и местата, които свързват миналото, настоящето и бъдещето на Сандански и Мелник в разказа на изследователите от Института за етнология и фолклористика при БАН?
“И Сандански, и Мелник са много свързани с един от революционните периоди в българската история, който е свързан с дейците на ВМРО. Регионът е много интересен, защото освен всичко друго е и граничен“, казва в ефира на “Нашият ден“ Мина Христова института за етнология и фолклористика при БАН.
“Той се намира точно на границата между България РСМ. Регионът предоставя изключително много възможности, както за конфликтност в точките на памет, и за възможности за нейното помиряване и създаване на обща историческа рамка между двете държави“, разказва още тя в ефира на “Нашият ден“.
“Ако говорим за Мелник, там се преплитат много епохи. Това е град от съществено значение в Античността, Средновековието и в съвременната история. Той е населяван от много етнически групи. Днес българите, които живеят там, пренасят традициите от древността и реално продължават различни стари практики“, казва в ефира на “Нашият ден“ Пламена Стоянова от Христова института за етнология и фолклористика при БАН.
20 април е последният ден на годишната конференция на Центъра за върхови постижения "Наследство БГ".
Според Пламена Стоянова подобни конференции дават платформа да се представят резултатите от различни проучвания, извършвани по места. „Специално проектът, върху който ние с Мина Христова работим, се занимава с проучването на културни паметници от местно значение, които не са много популярни в България като цяло. Проверяваме тяхното състояние, доколко те са налични и доколко информацията за тях е вярна и в какво състояние са“, пояснява Стоянова в интервю за БНР.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Защо в света на социалните мрежи "автентичните човешки гласове са все по-важни", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Мими Шишкова , носителка на наградата на БХК "Човек на годината" в новата им за 2024 категория "Дигитален будител". На 24 септември 2024 г-н Бойко Борисов казва: "Промяната" ни отдалечи с хиляди километри от Шенген и от..
Преход между различни форми на управление, икономически системи, концепции за света, източници на енергия. Какво губим и какво печелим в процеса на преминаването? Всеки преход ли е труден и може ли да бъде справедлив? Разговор в "Гласът на времето" с Венцеслава Кожухарова от екип "Климат и енергия" към Екологично сдружение "За Земята",..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Георги Станоев, Горна Оряховица: Може ли обещание за дарение или прехвърляне на имот, направено пред близки, да има сила след смъртта на родителя..
На кого и как се издава разрешение за достъп до класифицирана информация – отказ и отнемане на отдаденото разрешение. Гост в юридическото предаване на БНР "Законът и Темида" е доц. д-р Цвета Маркова , първия председател на държавната комисия по сигурността на информацията. Тя е създала от самото начало цялата институция и устройствен правилник за..
На 13 декември в Сатиричен театър "Алеко Константинов" е премиерата на моноспектакъла "Бушон за смяна" от Михаил Тазев. Режисьор Елица Йовчева споделя, че..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" говорихме за Коледния панаир на книгата и най-подходящите подаръци за най-малките читатели...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg