Европейската имунизационна седмица е инициатива на Световната здравна организация (СЗО) и се провежда в края на април всяка година. Тя се организира с цел да повиши осведомеността на обществеността за важността на имунизацията и да насърчи гражданите да се ваксинират.
През определената седмица организации от цяла Европа провеждат кампании, събития и дейности, които насърчават гражданите да се ваксинират и да подкрепят имунизацията като важен елемент от публичното здраве. Всяка година седмицата има различни теми, свързани с имунизацията, като например ваксините за деца, ваксините за възрастни хора, ваксините срещу заразни болести и др.
Целта на инициативата е да насърчи ваксинацията като важен начин за предпазване на здравето и насърчаване на общественото благополучие в Европа и по света.
В ефира на “Нашият ден“ д-р Тодор Тодоров, педиатър от "АджибАдем Сити Клиник Младост", споделя своя опит и мнение за ваксините на децата и поведението на родителите в тази област. Той разглежда основните причини за забавяне или отказ от ваксинацията на децата и предоставя съвети за родителите, които са несигурни, или се съмняват във важността на тази процедура.
По думите му няма категоричен отказ на родители да имунизират децата си, има по-скоро едно много силно съмнение, което води до това те да отлагат ваксините. Споделя също, че има родители, които идват първоначално с идеята да не слагат ваксини, но той се стреми да обясни ползата, риска и баланса от тях.
Когато ползата надвишава риска, това е особено важно. Рискът от повишаването на температурата, от това, че на мястото на поставянето на ваксината може да настъпи лека болка и оток, това е временно, но ползата, която ще носи за човека, не само като ученик, но и като възрастен, е много по-голяма. Д-р Тодоров акцентира върху това, че работата му при убеждението на родителите е концентрирана между понятията полза и риск:
“Въпросът не е да притиснеш човека, а да го убедиш. Едновременно влизам в ролята и на лекар, и на родител. Това е моят начин да работя в чисто човешки план, конкретно по време на прегледа“.
Според него трябва да има кампания, която да бъде ориентирана към хората. Той споделя още, че се бори със социалните мрежи, когато хората идват на преглед, защото те често му показват клипове и информация, публикувана там.
“Личните лекари винаги сме на първа линия по отношение на това, което ще ни довери пациента, но не винаги имаме способността да обърнем мнението на човек. Пациентът доверява своите страхове, доверява ни своите постижения и мисли“, споделя още той в ефира на “Нашият ден“.
Повече за различните типове ваксини, които се предпочитат от родителите – чуйте от пълния разговор в звуковия файл.
Подаръците са символ на любов или приятелско отношение. Френският етнолог Марсел Мос проучва практиката за размяна на дарове в архаичните общества. Прочутото му "Есе за подаръка" от 1925 година обяснява новогодишната "лудост за подаръци", която ни кара да прекарваме часове в мола. Мос установява, че по отношение на подаръците всеки от нас..
Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) отбелязва своята 25-годишнина с равносметка за успехите и предизвикателствата, които я превърнаха в надежден партньор на българските земеделски производители. В специалната рубрика "Темата на деня" доц. д-р Младен Младенов, изпълнителен директор на НССЗ и д-р Димитър Ванев, директор дирекция в..
В навечерието на 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Милена Шаркова от фондация "Емил Шарков" и с Венцеслав Рангелов – спортен деятел, филантроп и съосновател на фондация "Национали 94". Шаркова и Рангелов да двама души с големи сърца, които за поредна година организираха благотворителни събития в подкрепа на децата на загиналите..
В рубриката "Епизоди от живота" предлагаме идея за слушателите, които са решили да празнуват Нова година в уюта на дома, но все още не са избрали десерта за празничната трапеза. В България една от най-обичаните традиции в новогодишната нощ е приготвянето на баница с късмети. Този обреден десерт символизира надеждата за щастие и успехи през новата..
Вечерта на Нова година не е нужно да премине на масата пред телевизора. За да не ни е скучно, може да изготвим собствена забавна програма. За тържеството ще ви трябват дребни подаръчета, като забавни малки предмети, бонбони и вкусотийки. Помислете също колко човека ще се съберете, ще има ли деца и на каква възраст, какво ще е свободното..
Истории за семейните връзки, приятелството и утехата, която носи природата, побрани в стихове. Общо 59 на брой. Всяко едно от тях е нишка в гоблена на..
По традиция програмата за култура и образование на БНР излъчва директно Новогодишния концерт на Виенската филхармония – едно от най-популярните музикални..
В рубриката "Епизоди от живота" предлагаме идея за слушателите, които са решили да празнуват Нова година в уюта на дома, но все още не са избрали десерта..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg