Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да изберем подходящите декоративни растения?

| обновено на 26.04.23 в 14:56
Снимка: Ани Петрова

България може да се похвали със сериозни традиции в производството на декоративни зелени растения. Въпреки че отрасълът е сравнително млад, нашето производство се развива бързо след 90-те години.

Засаждането на трайни растения е много важно за нашия дом, градина, парково или предблоково пространство. Те не само ще ни радват с красивия си вид, но ще подобрят и качеството на въздуха.

Какви растения да изберем?

По думите на Таяна Бояджиева, ландшафтен архитект и председател на Асоцията на производителите на декоративни растения в България, растенията, които са произведени в България, са много подходящи за нашия климат, защото са свикнали с него. Но когато говорим за вносни растения, трябва да бъдем много внимателни, защото те може да пострадат при изменението на климата.

Хората, които се занимават с този сектор, могат да намерят средства за своя бизнес от различни източници. Например, България е финалист в един много интересен европейски зелен проект, който ще подпомогне развитието на отрасъла в страната.

В ефира на “Нашият ден“ тя обяснява също, че на българския пазар се купува и потребява всичко. Споделя, че има голяма разлика между получаването на букет цветя и получаването на живо цвете. Живите растения растат пред очите ни и представляват не само красива декорация, но са и символ на любовта и грижата.

“Ако ви подарят магнолия например, която е мъничко дръвче, когато я подаряват, а после расте пред вас, сякаш любовта расте пред очите ви“, твърди тя.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Не за едната заплата само

В редакция "Хумор и сатира" не сме такива хора, но знаем истински случаи на хора, които работят с удоволствие и без заплата. Освен за тях, в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", които в чест на Деня на българските зоопаркове разказват за животни. -..

публикувано на 16.05.25 в 17:25
Доц. Ралица Ганева

Доц. Ралица Ганева: България не само не прибързва с еврото, тя закъснява

Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е потъващ кораб, че страната ни не изпълнява критериите наистина и лъже Европейската комисия за бюджета, който е представила. Как можем да обясним на гражданите доколко изброените тези имат основания,..

публикувано на 16.05.25 в 16:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Какво да направят наследниците на имущество със значителни задължения

Какво да направят наследниците при наследяване на имущество, в което има значителни задължения?  Какво означава да приемеш наследството от своя наследодател? Как може да стане това? Какво означава да приемеш наследството под опис?   Какво може да направи един наследник, наследил освен права, включени в наследството, също така и парични  задължения..

публикувано на 16.05.25 в 14:35
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Как да защитим правата си, когато ЧСИ запорира сметките и имуществото ни

Как да защитим правата си, когато частен съдебен изпълнител (ЧСИ) запорира сметките и имуществото ни? Може ли ЧСИ заедно с полиция да влезе в жилището в наше отсъствие и да опише и изземе вещи?  Коментар на адв. Петър Николов , консултант на предаването "Законът и Темида": "Много е важно гражданите да са абсолютно сигурни, че частен съдебен изпълнител..

публикувано на 16.05.25 в 13:35

ЕК: България не е транспонирала правилно Директивата за правото на достъп до адвокат

Европейската комисия даде България на Съда на ЕС по два случая. Първият иск е за неправилно транспониране на правилата за правото на адвокат, а вторият – на правилата на ЕС за таксите за изминато разстояние и винетките.  България не е транспонирала правилно в националното си законодателство Директивата за правото на достъп до адвокат и осъществяване на..

публикувано на 16.05.25 в 12:45