До 7 години между 400 и 800 милиона души ще бъдат изцяло заменени в работата си от изкуствен интелект (ИИ) според изследване на консултантската компания McKinsey.
ИИ е изключително ефективен в извършването на рутинни и повторителни операции, но неотдавна се установи, че е способен да замени хората и в творчески професии.
Творческите индустрии или т.н. творческа икономика – са отраслите, които се основават на индивидуално творчество, умения и талант и които имат потенциал за създаване на работни места и богатство чрез създаване и използване на интелектуална собственост. Обикновено те представляват около 3.8% от работната сила в европейската икономика.
Настъплението на ИИ в творчески професии като тези на преводачите, копирайтърите и дизайнерите изследва Багрян Маламин, докторант към Института по социология към БАН.
Респондентите му смятат, че ИИ ще улесни работата им и ще поеме повторителните, рутинни части от работата, докато те ще могат да се съсредоточат върху чисто творческия аспект.
Напълно възможно е в скоро време текстовете и изображенията, създадени от хора, да станат луксозни, да са нещо като "био-то" на дизайна – една от творческите сфери, която и до момента е претърпяла най-радикалните промени в средствата и начините на изпълнение.
Изследването на Багрян Маламин е първото в България, което разглежда въздействието на дигитализацията върху представители на творческите индустрии, които са интересен частен случай на отношенията между човека и изкуствения интелект в светлината на Индустрия 4.0, агресивната дигитализация и навлизането на платформената икономика или юберизацията.
Чуйте разговора с Багрян Маламин в "Лабиринти на познанието".
"Българската политическа почва" – тази книга на социолога Димитър Ганев се превърна в обсъждано интелектуално събитие – и одобрявано, и критикувано. Идеята му, че политическата култура на българина е определена от различни почвени слоеве и че само чрез сондаж на тези слоеве можем да схванем същността си днес, безспорно е иновативна, но и малко..
В Отворено писмо о т Координаторите на националните изследователски инфраструктури, обекти от Националната пътна карта за научна инфраструктура, до Министерския съвет, Народното събрание, еврокомисар Екатерина Захариева, МОН и представители на медиите учените изразяват тревога от Постановление № 407/22.11.2024 на МС , с което всички..
Инициатива за наземното лазерно сканиране е на кмета на Велико Търново Даниел Панов. Той се обръща с молба УАСГ да направи експертиза заради рушащото се крило на входа на Преображенския манастир, който е паметник на културата. Всяка една интервенция на такива обекти е необходимо да мине през обследване и по-строг контрол, разказва в..
Неотдавна по инициатива на посолството на Израел в България се проведе събитие, което постави акцента върху иновациите и технологиите в управлението на водните ресурси. Темата за управлението на водните ресурси е болезнено актуална за България. В момента има региони от страната, които са в режим на водата. На свой ред Израел е световен лидер..
Историята на българската астрономия, част от световното астрономично познание, е обект на настоящето предаване. Говорим за първия телескоп, използван от българин – Петър Берон с прословутата му "зрителна тръба" станала символ на стремежа на сънародниците ни към изучаване на космоса, и оказала се и върху днешната банкнота от 10 лева. Припомняме си как..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Началото на годината е време за предположения и надежди. В рубриката "Моментна снимка" с драматурга Майя Праматарова се коментират спектакли от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg