На "Поетично утро" по повод 103-тата година от рождението на Валери Петров (1920-2014) беше връчена четвъртата Национална награда за литература на името на големия български писател. Събитието се състоя в зала "Ерусалим" в Еврейския културен дом, София.
Гости на събитието бяха Боян Ангелов - председател на Съюза на българските писатели, Васил Сотиров – носител на наградата "Валери Петров" за 2022 година, Иво Хаджимишев и Ани Хаджимишева – членове на журито и членове на семейството на Валери Петров, и носителят за 2023 година – Виктор Самуилов. Рецитал по стихове на Валери Петров изпълни актьорът Ицко Финци.
Наградата се финансира от бразилския писател от български произход Илко Минев. Организатори на конкурса са Народно читалище "Емил Шекерджийски - 1919", СБП и семейството на Валери Петров.
Чуйте от звуковия файл какво сподели поетът Виктор Самуилов в "Артефир".
Виктор Самуилов е роден на 10 май 1946 г. в София. Той е български писател и поет, преводач от руски език и сценарист. Автор е на множество книги за деца и възрастни, хумористична проза и поезия, съавтор на детски читанки.
През 1970 г. завършва българска филология в Софийския университет. Работи като редактор във вестник „Народна младеж“ (1970-1974) и списание „Български воин“ (1974-1978), а от 1978 г. е редактор и сценарист на анимационни филми в студията за анимационни филми „София“.
Заедно с Доньо Донев и Димитър Бежански е съосновател на хумористичния седмичник „Тримата глупаци“, излизал от 1991 до 1999 година. В него Самуилов заема поста „безотговорен глупак“.
Автор е на стихосбирките „Моментално фото“ (1972), „Нощем тръгват снегорини“ (1977), „Конецът между нас и небесата“ (1988), „Страхът на спасения Ной“ (2006), „Аорист“ (2020), „Няма как“ (1982), „Ни Бог, ни дявол, ни муза“ (1989), „Глутница от единаци“ (1994), „Кихот Де ла Панса“ (2000), „Безсърдечен грамофон“ (1982), „Домашно море“ (1983), „Ей така“ (1987), „Между нас да си остане“ (1989), „Вдън прогледния мрак – сказание за нощни птици“ (2001), „Ние мушмороците“ (2004), „Опако дете“ (2005), „Чудовище вкъщи“ (2009), „През девет локви в десета“ (2011), „Зодия Хлапак“ - книжка-календар (2013), „Не е честно“ (2015), „Нъцки“ (2018).
Снимки – БТА, Народно читалище "Емил Шекерджийски - 1919" и Анжела Димчева
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg