Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В едно от най-младите села у нас празникът на труда се слива с деня на селото

| обновено на 01.05.23 в 11:59
Кметството в с. Първомай
Снимка: Уикипедия

Денят на труда и на международната работническа солидарност е един от най-известните и значими празници в света, който се отбелязва ежегодно на 1 май. На този ден много страни в света честват обществените и икономически постижения на работническото движение и търсенето на повече държавна защита за работещите по света. Това е и ден на международното работническо движение и на левите движения.

В България Деня на труда е неработен ден. На тази дата има и едно от най-младите населени места в България, село Първомай, има празник. То е признато за село през 1955 г., преди това тук са били колиби, сламени къщурки, разказва в ефира на “Нашият ден“ кметът на селото.

Църквата „Свети Йоан Кръстител“

Кметът на селото Първомай, Иван Митрев, сподели още, че в момента в селото има около 440 ученика от 1-ви до 12-и клас. В интервюто си за предаването “Нашият ден”, той разказва за историята на селото и за това, че основният поминък на хората е селското стопанство. Освен това, селото разполага с лека промишленост, няколко дърводобивни цеха и са на кръстопът между двете граници, близо до два големи града - Петрич и Сандански, както и до магистралата.

“Ние сме едно младо село, нямаме кой знае колко исторически забележителности, но имаме хубав парк, хубава Църква, имаме параклис “Св. Константин и Елена“. Всяка година на 21-ви се провеждат тържества, така че, който има интерес, нека да заповяда“, покани кметът в интервюто.

Също така, Иван Митрев сподели, че с течение на времето селото е претърпяло промени, като броят на жителите е намалял поради урбанизацията и пренаселването към по-големите градове и държави.

Снимки: Уикипедия 

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Връзката между Възнесение Господне и богопознанието

На Възнесение Господне се извършва последното чудо от земния живот на Сина Божии. Там, на върха на Елеонската планина, когато Той се възнася, за да застане отдясно на Отца Си. Както с Възкресението Си от гроба Спасителят разкрива истината за нашето бъдещо възкресение, така с възнесението Си Той ни дава залог и за нашето преминаване от земята на..

публикувано на 16.06.24 в 09:19

Синигерът от нов столичен графит призовава: Премини на зелено днес, за да живееш по-добре утре

Графити стенопис "Премини на зелено" беше открит в близост до Южния парк, който напомня за важността на природата в града и представя 150 идеи как да я опазим. Платформата Move.bg е инициаторът, а партньори са район "Триадица” на Столична община и София Графити Тур. Градската картина можете да разгледате в подлеза към Южния парк от страната на..

публикувано на 16.06.24 в 09:05
Момчил Инджов

Момчил Инджов: Благоденствието и демокрацията трябва да се поддържат и отстояват

Какво следва за Европа след изборите за ЕП, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Момчил Инджов , кореспондент на "Клуб Z" в Брюксел. Кои са печеливши в Европа "В Европа да се надяваме на европейското мнозинство, защото то се запази. Трите главни политически сили: ЕНП, Прогресивния алианс на социалистите и демократите и..

публикувано на 16.06.24 в 08:55
Веселин Стойнев

Веселин Стойнев: ПП/ДБ вече не могат да служат като изтривалка за отговорност на никого

Защо Делян Пеевски е проблем за Бойко Борисов, какви са последиците от изборните резултати за български парламент и какво предстои в политическия ни живот коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Веселин Стойнев , журналист. Отговорността на Бойко Борисов "Сега цялата отговорност е изцяло на Борисов и вече той не може да я прехвърля..

публикувано на 15.06.24 в 08:50

На гости в Ново Железаре

В хисарското село Ново Железаре живеят около 200 човека. То се намира на 16 километра от общинския си център и на около 35 км. от областния град Пловдив. В уречения ден и час на посещението ми в селото, председателя на читалището Мария Мутафчийска ме посрещна в центъра и заедно прекрачихме прага на клуба на пенсионера, където се бяха събрали..

публикувано на 15.06.24 в 08:20