Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В едно от най-младите села у нас празникът на труда се слива с деня на селото

| обновено на 01.05.23 в 11:59
Кметството в с. Първомай
Снимка: Уикипедия

Денят на труда и на международната работническа солидарност е един от най-известните и значими празници в света, който се отбелязва ежегодно на 1 май. На този ден много страни в света честват обществените и икономически постижения на работническото движение и търсенето на повече държавна защита за работещите по света. Това е и ден на международното работническо движение и на левите движения.

В България Деня на труда е неработен ден. На тази дата има и едно от най-младите населени места в България, село Първомай, има празник. То е признато за село през 1955 г., преди това тук са били колиби, сламени къщурки, разказва в ефира на “Нашият ден“ кметът на селото.

Църквата „Свети Йоан Кръстител“

Кметът на селото Първомай, Иван Митрев, сподели още, че в момента в селото има около 440 ученика от 1-ви до 12-и клас. В интервюто си за предаването “Нашият ден”, той разказва за историята на селото и за това, че основният поминък на хората е селското стопанство. Освен това, селото разполага с лека промишленост, няколко дърводобивни цеха и са на кръстопът между двете граници, близо до два големи града - Петрич и Сандански, както и до магистралата.

“Ние сме едно младо село, нямаме кой знае колко исторически забележителности, но имаме хубав парк, хубава Църква, имаме параклис “Св. Константин и Елена“. Всяка година на 21-ви се провеждат тържества, така че, който има интерес, нека да заповяда“, покани кметът в интервюто.

Също така, Иван Митрев сподели, че с течение на времето селото е претърпяло промени, като броят на жителите е намалял поради урбанизацията и пренаселването към по-големите градове и държави.

Снимки: Уикипедия 

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Ивайло Найденов, Ана-Мария Кръстева и Робърт Джераси

Виното в религиозните традиции на юдеи и християни

В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..

публикувано на 01.02.25 в 14:25
Александър Папко

Беларус или "Какво да се прави?"

Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина.  Какво..

публикувано на 01.02.25 в 09:00
доц. Надежда Христова

Какъв е административноправният режим на защитените зони

Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара.  "Една от причините за написването на..

публикувано на 31.01.25 в 14:55

Виктория Куприна: Как една чужденка обикна България чрез музиката

Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...

обновено на 31.01.25 в 13:11
Съдия Марияна Кънчева

Как съдебната практика на Съда на ЕС пряко засяга европейските граждани

Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..

публикувано на 31.01.25 в 12:35