Ирина Станчева е млада учителка на английски език в 106 ОУ „Григорий Цамблак“, гр. София, където почти всички ученици са от ромската общност на кв. “Христо Ботев“.
След като завършва Немската гимназия в София (91 НЕГ) и получава бакалавърска степен по Философия от Техническия университет в Дрезден, Ирина решава да се върне в България, за да впрегне знанията си и усилията си за подобряване на средата за живеене в страната.
Тя се присъединява към програмата “Нов път в преподаването” на фондация „Заедно в час“. Ирина е силно ангажирана с учениците си и се стреми да им помогне да преодолеят пречките, които срещат на пътя си.
“Две неща са много важни в моя живот – смисълът и това да съм полезна. Заминавайки за чужбина не смятах да остана там. Беше важно да науча максимално и да се върна, за да го инвестирам в моята страна“, споделя тя в ефира на “Нашият ден“.
Както сама твърди - вярва, че нещата могат да се променят и че промяната тръгва от децата. Въпреки трудностите, които среща в средата, в която работи, тя не се предава и продължава да работи упорито за една по-добра образователна система.
Макар че не я притеснява произходът на децата, тя разбира, че е трудно да виждаш всеки ден средата, в която те израстват. Самата Станчева е възпитана в амбиция, в развитие и в търсене на възможности, но когато среща деца, които не вярват в себе си и не знаят защо са в училище, това я тревожи. Има надежда, че нещата могат да се променят, защото промяната тръгва от децата. Тя е силно привързана към тези от училището и вярва, че има какво да се направи за тях.
Ирина счита, че родителите би трябвало да бъдат част от образованието и не трябва да се допуска ситуацията, в която учителите затварят класната си стая, а родителите само изискват. Те трябва да бъдат част от процеса, за да се постигне по-добро образование.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Защо в света на социалните мрежи "автентичните човешки гласове са все по-важни", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Мими Шишкова , носителка на наградата на БХК "Човек на годината" в новата им за 2024 категория "Дигитален будител". На 24 септември 2024 г-н Бойко Борисов казва: "Промяната" ни отдалечи с хиляди километри от Шенген и от..
Преход между различни форми на управление, икономически системи, концепции за света, източници на енергия. Какво губим и какво печелим в процеса на преминаването? Всеки преход ли е труден и може ли да бъде справедлив? Разговор в "Гласът на времето" с Венцеслава Кожухарова от екип "Климат и енергия" към Екологично сдружение "За Земята",..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Георги Станоев, Горна Оряховица: Може ли обещание за дарение или прехвърляне на имот, направено пред близки, да има сила след смъртта на родителя..
На кого и как се издава разрешение за достъп до класифицирана информация – отказ и отнемане на отдаденото разрешение. Гост в юридическото предаване на БНР "Законът и Темида" е доц. д-р Цвета Маркова , първия председател на държавната комисия по сигурността на информацията. Тя е създала от самото начало цялата институция и устройствен правилник за..
На 13 декември в Сатиричен театър "Алеко Константинов" е премиерата на моноспектакъла "Бушон за смяна" от Михаил Тазев. Режисьор Елица Йовчева споделя, че..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" говорихме за Коледния панаир на книгата и най-подходящите подаръци за най-малките читатели...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg