"Бюджетът на НЗОК е циничен, защото той е създаден без отчитане на безкрайно много фактори, които влияят на здравето на останалите хора".
Това заяви пред БНР д-р Николай Шарков - председател на Българския зъболекарски съюз.
Той коментира, че в доболничната помощ бюджетът на общопрактикуващите лекари се увеличава с 22%, на специалистите в доболничната помощ с 18 %, а денталната медицина едва с 9,8% .
"Когато един пациент дойде при нас, ние не само му поставяме диагноза. Не го изпращаме в никаква аптека, за да си купи медикаментите и материалите, които са необходими за неговото оздравяване. При нас пациентът се лекува от началото до края на съответното заболяване", допълва д-р Шарков.
Медикаменти и материали за зъболечение, сравнимо с лекарствата в аптеката са поскъпнали същите проценти даже и с повече, тъй като всички наши медикаменти и материали са внос от чужбина.
При така предложения бюджет лекарите по дентална медицина не могат да предоставят нужното лечение на своите пациенти, но инфлацията ще се отрази върху целия сектор. Около 10 000 зъболекари, носят близо 1 млрд. лв. приход в здравния сектор на страната. Около 100 хил. лева е средното вложение за създаване на кабинет. Без да се взима под внимание стойността на недвижимата собственост, тогава сумата става още по голяма.Доплащането
Едно доплащане се движи до 5-6 лв. То е символично, за да има участие на пациента в лечебния процес. Ето защо настояваме за увеличение на бюджета с 30 %, коментира още д-р Шарков.
От началото на годината в денталната медицина са похарчени 78 млн. лв. и това не са суми на брой записани пациенти или на други фактори, на реално извършена лечебна дейност със сложени лекарства.
В края на миналата година, след дълги години мълчание, Световната здравна организация излезе с подробен доклад "Глобален доклад за състояние на оралното здраве - универсално здравно покритие за орално здраве до 2023 година". Не става ясно дали с този доклад са запознати в НЗОК. С предлаганите близо 264 млн. лв. не може да бъде постигнато универсално орално покритие.
"Пакетът за възрастни е недостатъчен. И на базата на тази недостатъчност, как с тези пари, които са определени в момента в този вариант на проектобюджета ние можем да увеличим пакета? 21 години ни коства борба да се даде на напълно обеззъбени пациенти възможност да се усмихват, да дъвчат и да говорят", казва още д-р Шарков.
От Българския зъболекарски съюз ще настояват за увеличение на бюджета за дентална помощ, тъй като са необходими 330 млн. лв., за да се задържи нивото от миналата година.
Целия разговор с д-р Николай Шарков можете да чуете в звуковия файл.
В навечерието на 24 май отбелязваме 130-ата годишнина от създаването на едно от най-старите училища в София 129-то ОУ "Антим Първи", открито през 1895 година. В "Нашият ден" гостуват директорът на училището Ангел Милков, учителките Павлина Алекова и Анета Пиперова и ученици . Милков изтъква, че в 129-то ОУ „Антим Първи“ още от първи клас..
На 8 май в Гимназия за дигитални науки "СофтУни БУДИТЕЛ" се проведе СТЕМ ден, посветен на темата "Как това, което консумираме, влияе на поведението и здравето ни". В рамките на събитието десетокласници представиха пред своите по-малки съученици – осмокласници – различни аспекти на вредите от модерни субстанции като вейпове, снус и райски газ...
"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..
128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Преди празничния 24 май в "Нашият ден" разговаряме с Диана Андреева , директор на Обсерваторията за изследване на културата. Повод за срещата е докладът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg