Съединените щати очакват конфликтът между двете страни в Судан да бъде продължителен, заяви директорът на американското разузнаване Аврил Хейнс. Според нея причината е, че всеки от враждуващите лагери се надява да спечели с военни средства и затова не са склонни на особени отстъпки. Освен това всяка от страните търси източници на подкрепа и навън, което може да създаде предизвикателства пред целия регион. По оценки на ООН напусналите Судан до момента са около 100 000. Страната е пред хуманитарна криза. В "Нашия ден" Албена Джоунс, коментира развитието конфликта в Судан.
Детските спомени за Судан
В детските си спомени Албена Джоунс пази една обединена, мирна страна, която беше прекрасна за живот. Голяма част от детството си тя прекарва в Судан, тъй като баща ѝ е гинеколог от Южен Судан, отдал живота си на "Лекари без граници" и на мисията си да помага на хората.
"След няколко години се появи вътрешен конфликт, който беше на религиозна основа между Севера и Юга. Северен Судан, където в момента случват сраженията са предимно араби. А на юг живеят християни", казва Албена Джоунс.
Тя допълва, че това е най-дълго продължилата гражданска война в Африка, почти 24 години. И на края страната се раздели на две през 2019 г.
В момента конфликтът не е на религиозна основа, а на чисто икономическа. Конфликтът продължава вече почти 6 години. Той се води между двама генерали – главният командващ военните сили и неговият заместник, между президента и вицепрезидента. Военните действия продължават вече три седмици.
"Тази война е породена, защото в бъдеще Судан ще бъде важен икономически и търговски коридор. Русия планира да изгради голямо пристанище в Порт Судан, което ще свързва региона много лесно и бързо с Европа", посочва Албена Джоунс.
Има огромна вълна от бежанци към Чад, Египет, Етиопия и към Южен Судан.
Лекари без граници
"През целия си живот той беше един голям родолюбец, завършил своето висше образование тук в България. Известно време работеше като гинеколог в "Майчин дом", това беше неговата втора специалност. Но, първата му специалност е тропическа медицина“, посочва Албена Джоунс.
Тя припомня, че нейният баща се завръща заедно с майка ѝ в Африка, за да помагат на хората. И точно неговата работа в "Лекари без граници“ при подобен конфликт, както сегашния бе да спасява човешки животи.
"Той ме научи на взаимопомощ, състрадание и на човечност", казва още Албена Джоунс."Обратно към първичното" – това е теорията, която Албена Джоунс развива след края на пандемията. И отново това е свързано с Африканския континент.
"Нека погледнем, какво са правили хората в миналото. Обратно към първичното, точно тези добродетели от миналото да се върнат и може би животът на всички ще стане по-добър", твърди Албена Джоунс.
За първи път промотира "Back to basics" на международна конференция в Гамбия през 2022 г.
В момента Албена Джоунс работи за развитието на нейната организация "Аlbena International", която акцентира върху културни и бизнес отношения между Африка и ЕС. Опитва се да възобнови отношенията, които някога България е имала с африканските държави.Денят на Африка 2023
Африканските посланици, акредитирани в България ще отбележат "Деня на Африка" на 27 май 2023 г. в Градската градина пред Народния театър "Иван Вазов" в София. Денят на Африка се чества всяка година на 25 май – дата, която съвпада с учредяването на Организацията за африканско единство през 1963 г.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg