Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Райна Асенова:

Оръжейният култ и войните – възможна причина за трагичните събития в Сърбия

Райна Асенова
Снимка: http://e-novinar.com

В Сърбия тази нощ живота си са загубили 8 души при две стрелби, в две съседни села, предават местни медии. Инцидентите са станали около 23 часа местно време на около 60 километра южно от столицата Белград, като се съобщава за най-малко 13 ранени. Сред тях е и 21-годишен полицай, заедно със сестра му.

Новите инциденти стават часове преди началото на тридневния траур в памет на загиналите при стрелбата от сряда в училище в Белград осем деца и охранител.

“Култът към оръжието в Сърбия започва да дава нежелани ефекти“.

Това каза в ефира на “Нашият ден“ журналистът-балканист Райна Асенова.

Според нея може би и конфликтът в бивша Югославия има значение, защото такива масови стрелби и такова задържане на оръжие не е нормално.

“Сърбия има население около 7 млн. души, а притежава над 2 млн. 700 хил. бойни оръжия, като частно притежание. Това е огромно съотношение и е наследство от конфликтите през 90-те години. Като се има предвид, че само 44% от това оръжие е регистрирано официално. Около 1 млн. и половина е нерегистрираното оръжие по данни на властите“, казва още тя и припомня, че при първото престъпление, оръжието е законно притежавано от бащата на малкия Коста.

“В Сърбия често има инциденти от типа – съпруг се ядосал на жена си й я застрелял, или пък младеж, разочарован от връзката си с момиче, се самовзривява в кафене“, подчертава Асенова.

Информацията до момента…

“Най-малко осем са убитите и най-малко 13 са ранените, като шестима от тях са в критично състояние. Убиецът все още се издирва. Засега имаме информация само от медиите, тя е неофициална. Към 7:30 сръбско време, 8:30 наше, министърът на здравеопазването ще даде извънредна пресконференция“, посочва Асенова и допълва:

“Това, което е известно от медиите до момента, е, че Урош, предполагаемият извършител на новото масово убийство, е на 21 години и, че всичко е тръгнало от конфликт в училищен двор, където е седял със свои приятели. Скарва се с тях, връща се вкъщи, взима автомата и започва да стреля. Убива млад полицай и сестра му, които са били в училищния двор, след което тръгва към селото да убива. Полицаят се опитал да предотврати убийствата, но той го застрелял абсолютно хладнокръвно и продължил нататък“.

Тя споменава още, че се твърди, че е убил единия от братя си, снаха си и 12-годишния си племенник. Съселяните му твърдят, че той е бил много добро дете, както и в предишния случай.

“Колкото и да си ядосан, е много нелогично да тръгнеш с кола и да стреляш безразборно в три села. Действията му трябва да се обясняват от психиатри“, подчертава тя в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Анестезиологът проф. Темелков: Не бързайте със заключенията за трагедията в Пловдив

В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..

обновено на 09.04.25 в 12:48
Цветеслава Гълъбова

Преместване и ремонт: достатъчни ли са козметичните промени в психиатрията?

Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..

обновено на 09.04.25 в 12:03

Вместо ножици, дайте на младите хора криле

Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..

обновено на 09.04.25 в 11:14
Йоана Цонева, Нейко Нейков, Красимир Ранков

Тайните на добрия сън – какво казва науката

Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня?  Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..

публикувано на 09.04.25 в 10:05

Как бургаско училище се бори със здравословни проблеми сред младите

Затлъстяване, заседнал начин на живот, вредни хранителни навици, злоупотреба с алкохол и вещества – как бургаското средно училище "Константин Петканов" адресира тези проблеми сред младите и какво представлява конкурсът "Посланици на здравето" ,  инициатива на Министерството на здравеопазването, ще научим от директора на училището Ивайло Марков. С..

обновено на 08.04.25 в 13:33