От 11 до 14 май 2023 г., София Тех парк ще бъде домакин на традиционния Софийски фестивал на науката, който и тази година предлага интересна програма, изпълнена с демонстрации, работилници, презентации, обогатени лекции и срещи с учени и творци. Фестивалът е подходящ за всички, които искат да се запознаят с последните постижения в областта на науката, технологиите и изкуствата.
В първите два дни на фестивала ще бъдат организирани безплатни събития за групи класове, свързани с училищната програма.
Програмата в почивните дни е разделена в няколко тематични гнезда, които ще обхванат редица теми - от тъмната материя до тайните на мозъка, от разработването на начини за справяне с антибиотичната резистентност и изнамирането на хапче против стареене до етиката в технологията и тайните на мумиите отпреди 4 хил. години.
Фестивалът ще бъде домакин на известни български и международни учени и творци, включително писателите Георги Господинов и Лиу Цъсин, палеоартистът Владимир Николов, режисьорите Димитър Узунов и Момчил Алексиев, философът доц. д-р Борис Грозданов и проф. Дейвид Хауърд от Обединеното кралство.
За да посетите събитията в общата програма, ще е необходимо да закупите билети или да резервирате предварително пропуски. Входът за събитията за деца и голяма част от програмата за смесени публики е безплатен, а за другите събития входът е 5 лв. Билети и безплатни пропуски могат да се резервират на сайта на фестивала.
Чуйте Ивайло Славов, който разказва за фестивала и за предстоящите събития, които фондация "Красива наука" подготвя през есента в Пловдив и Варна.
Фестивалът се организира от Фондация "Красива наука" и е създаден през 2011 г. от Британски съвет и Форум "Демокрит", заедно с Министерство на образованието и науката, както и многобройни институционални и корпоративни партньори.
Калоян Димитров е ученик от Американския колеж в София. Двамата със съотборника си Момчил Колев са лауреати от Националния конкурс "Млади таланти" и представители в Европейското младежко научно изложение (EXPO Science Europe), което се проведе през юли миналата година в Сараево по линия на МИЛСЕТ. Проектите на тандема са свързани все с приложения..
Фондация "Пейнт и Куортър хорс България" се посвещава на тези две американски породи коне, наследници на мустангите, на тяхното отглеждане и разпространяване. С времето прозрението, че конете могат да бъдат в услуга на обществото, разширява мащабите на мисията. Днес Екипът провежда терапевтична езда, рехабилитация за деца и хора с физически и умствени..
Думата полимери, произлиза от гръцките думи – "много" и "част", т.е. полимерите са нещо, което съдържа много части. Самата структура е една дълга молекула. Германецът Хермант Щаузингер, който е лауреат на Нобелова награда, за първи път обяснява, че може би има вещества, които са с огромна молекула, която нарича макромолекула. Години наред..
Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки напредъка на медицинската наука, "изчезнали" уж болести отново се появяват, страдат децата, преживяват го родителите. Какви са причините, как да се справим със съмненията към ваксините? – въпроси към..
В периода 16–20 май 2025 г. в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София ще се проведе международна среща под надслов Heritage in Action: Revive&Thrive2BG насочена към студенти и преподаватели, с акцент върху културното наследство и спорта като взаимосвързани елементи на съвременното образование. "Основната цел е на..
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14..
"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота..
Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg