От 11 до 14 май 2023 г., София Тех парк ще бъде домакин на традиционния Софийски фестивал на науката, който и тази година предлага интересна програма, изпълнена с демонстрации, работилници, презентации, обогатени лекции и срещи с учени и творци. Фестивалът е подходящ за всички, които искат да се запознаят с последните постижения в областта на науката, технологиите и изкуствата.
В първите два дни на фестивала ще бъдат организирани безплатни събития за групи класове, свързани с училищната програма.
Програмата в почивните дни е разделена в няколко тематични гнезда, които ще обхванат редица теми - от тъмната материя до тайните на мозъка, от разработването на начини за справяне с антибиотичната резистентност и изнамирането на хапче против стареене до етиката в технологията и тайните на мумиите отпреди 4 хил. години.
Фестивалът ще бъде домакин на известни български и международни учени и творци, включително писателите Георги Господинов и Лиу Цъсин, палеоартистът Владимир Николов, режисьорите Димитър Узунов и Момчил Алексиев, философът доц. д-р Борис Грозданов и проф. Дейвид Хауърд от Обединеното кралство.
За да посетите събитията в общата програма, ще е необходимо да закупите билети или да резервирате предварително пропуски. Входът за събитията за деца и голяма част от програмата за смесени публики е безплатен, а за другите събития входът е 5 лв. Билети и безплатни пропуски могат да се резервират на сайта на фестивала.
Чуйте Ивайло Славов, който разказва за фестивала и за предстоящите събития, които фондация "Красива наука" подготвя през есента в Пловдив и Варна.
Фестивалът се организира от Фондация "Красива наука" и е създаден през 2011 г. от Британски съвет и Форум "Демокрит", заедно с Министерство на образованието и науката, както и многобройни институционални и корпоративни партньори.
Ако образованието беше кораб, можем ли да сменим изгнилите и пробити части, докато той е в открити води, движейки се към нови хоризонти? Това метафорично сравнение поставя пред нас предизвикателството да мислим как да обновим и реформираме образователната система, без да спираме нейния ход. Този въпрос зададохме на доц. Силвия Борисова –..
"Чрез участието си в 33-тата полярна експедиция тази година успях да реализирам една от своите мечти – да работя на едно от най-труднодостъпните места на остров Ливингстън, където е българската полярна база, нос Барнард", разказва в предаването "Следобед за любопитните" гл. ас. д-р Стефан Велев. "Там, заедно с моя адаш и колега Стефан, прекарахме 11..
Студентът по медицина в пети курс на Медицинския университет Пловдив Пламен Пенчев публикува в международното научно списание Journal of Clinical Neuroscience метаанализ, в който е първи автор. Това не е стандартна научна статия, а най-високата форма на академична публикация – резултат от задълбочен анализ на световната литература, статистическа..
Многобройни черни кратери, върху които не расте нищо, а земята е е покрита с потоци застинала лава и тъмна вулканична пепел. Това са част от пейзажите, които могат да се видят в геоложкия парк Кула-Салихли в провинция Маниса в Западна Турция. Геопаркът обхващаща площ от близо 300 кв. км., като интересното е, че природният парк все още не е много..
Повече от 1200 ученици ще участват във финалното състезание на 12-ото издание на Международния турнир "Математика без граници", което ще се проведе в Несебър. Подробности разказва организаторът на турнира Любомир Любенов в предаването "Следобед за любопитните". "Сред претендентите за медали са 758 финалисти от над 150 училища в България. В Несебър..
"Метафора на паметта" е името на новата изложба на Деница Тодорова. Експозицията е част от програмата "В дома на Вера Недкова". Програмата е път от..
На 2 юли 2025 г. (сряда) от 18:00 ч. в галерия "Риволи" ще бъде открита изложбата "Италиански художници, изкуство на настоящето". Експозицията ще бъде..
В Икономовата къща в Дряново днес отваря врати Националният пленер "Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще". Събитието се провежда с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg