На 11 април 2023 г. в изложбената зала "Архиви“ в столицата ще бъде открита документалната изложбата "Велики дни – сломени дни“. Експозицията включва материали от българските държавни архиви, както и от националните архивни сбирки на Турция, Румъния и Черна гора.
"Посветена на 110-ата годишнина от Балканските войни (1912–1913). Когато подготвяхме тази изложба решихме, че действително трябва да кажем нещо ново, да добавим нови щрихи към известната в общи линии фактология на войните. Заради това се насочихме към търсене на партньорство с архивните служби на съседните балкански страни“.
Това казва в интервю за "Terra култура“ доц. д-р Михаил Груев, председател на Държавна агенцията "Архиви“.
"Това, което колегите от балканските страни дадоха всъщност предоставя възможност, да се представят различни гледни точки към войните. Да се види не само гледната точка на победителите, но и на победените“, твърди доц. д-р Михаил Груев.
Той коментира, че Балканската война се възприема, по-скоро в единствено число, защото някак се пропуска Междусъюзническата война. Освен това, тя се представя единствено като война на България срещу Османската империя, а картината е доста по - сложна.
Според доц. д-р Михайл Груев Османският архив в Истанбул е един огромен резерв на историческа информация за България, който до този момент недостатъчно е използван от българската историческа наука и много слабо се познава.
"До края на годината предстои да се финализира споразумението за сътрудничество с турските колеги. Това сътрудничество, ще даде възможност на български изследователи да работят там. Ще даде легална възможност на турските колеги, да обменяме документи с тях по интересуващи ни периоди и проблеми. И в същност ще допълни доста от представата ни, която имаме и за османския период и за периода по Първата световна война", споделя той.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T очно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове..
Една одисея, която не е на Омир, не е на Джойс и говори от името на българките в чужбина. Елица Георгиева пристига от Франция, за представянето на най-новия си роман "Одисея на момичетата от Източна Европа" във Френския институт. Това е вторият роман, който Георгиева пише на френски, след дебютния "Космонавтите само минават" ...
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg