Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иконописецът Диан Костов за пътя и избора

Диан Костов е български художник, иконописец, водеща фигура както в иконописта, така и в съвременното изкуство. Иконите му са богословие в образи. Диан Костов е роден в Стара Загора през 1971 г. Завършил е художествено училище в Пловдив, след което продължава образованието си във Велико Търново, Богословски факултет, катедра "Иконография". 

През своя път на творец Костов се стреми да избяга от утвърдените начини на представяне на иконите изображения, като влага в тях символи от времето, в което живеем. Както самият той казва: "Пред съвременния зограф има два пътя – единият е да прави копия и да бъде занаятчия, другият е да се опитва да развива това изкуство и да бъде творец."

Художникът е имал множество изложби в България и по света. Изписал е църквите – "Свети Николай" в Обрадовския манастир, "Свети Георги" – Пловдив, "Свети Георги" – Дупница, "Светите Константин и Елена" – Костинброд. Творбите му са излагани в световни галерии и са притежание на колекционери от Европа, САЩ и Япония. През 2019 г. Диан Костов е селектиран измежду стотици кандидати за участие в XII Световно биенале за модерно изкуство – Флоренция със своята инсталация "Кой си ти?". 

От 16 до 29 май в катедралата Вотифкирхе във Виена той ще представи изложбата си "Кръстопът – цената на избора". Защо точно в тази катедрала, какво представлява самата изложба и защо е разделена на три части, можете да разберете от разговора на Ани Костова с Диан Костов.

Снимки – БНР и личен архив
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова стихосбирка на Станислава Станоева

"Сякаш все повече ми се мълчи", казва Станислава Станоева в интервю на Антония Апостолова с нея. Вероятно желанието да не говори е част от нещата предизвикали написването на нейната нова седма стихосбирка "Хляб, любов и други ангели". В нея тя разговаря директно с читателя. Непринуденият тон и темите, свързани с вълненията на повечето хора, правят..

публикувано на 19.01.25 в 14:05
инициативата

Облечен или не – слушай!

В редакция "Хумор и сатира" се радваме на всяка нова атрактивна инициатива, но невинаги участваме. Какво забавление в метрото пропуснахме този път, може да научи всеки – облечен или не, в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпълнени..

публикувано на 17.01.25 в 16:45

Открива се MENAR – кинофестивалът от Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка

17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа. Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино"   с няколко продукции – къде драматични, къде..

публикувано на 17.01.25 в 16:25

Как творчеството решава проблеми

Може ли всеки да бъде творец? Какво е творчество и защо ни е днес, когато имаме изкуствен интелект, който създава? Как да събудим творческото начало в нас, за да променим живота си?  Около думата “творчество” в дискусията се включват Преслава Виденова, поетеса, Виктор Минчев, рекламист, Дамян Дамянов, художник, и Адрияна Михайлова, ПР експерт. Те..

публикувано на 17.01.25 в 16:06
Джани Родари

Изкуството в мен: Любимецът на децата Джани Родари

Джани Родари , писателят, станал световноизвестен с незабравимите си книги "Приключенията на Лукчо", "Приказки по телефона" и "Граматика на фантазията", е роден през 1920 година в Северна Италия. Неговите произведения са сред първите обичани истории от детството. Няколко поколения български деца се радват и на стиховете на Джани Родари..

публикувано на 17.01.25 в 15:59