Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Александровска болница бе открит стенопис на проф. Олег Гочев

По повод Международния ден на здравето в сградата на лабораторния блок на Александровска болница бе официално открит стенопис "Хигия" (Алегория на здравеопазването). Автор е проф. Олег Гочев – дългогодишен преподавател в Националната художествена академия. 

Идеята за създаването на стенописа е на началника на Централната клинична лаборатория с лаборатория по терапевтичен лекарствен мониторинг и клинична фармакология към УМБАЛ "Александровска" проф. Добрин Свинаров, който сподели при откриването, че е изпълнил една голяма своя мечта. 

Проф. Олег Гочев е единственият български художник, реализирал монументална фасадна творба в града на стенописа – Мексико сити – големият почти 100 квадратни метра стенопис "Мартеница за Мексико" (2001), осъществил е колективен стенопис "Човекът и науката" и в Питсбъргския университет в Брадфорд, (Пенсилвания), САЩ (2011). От 1983 г. е преподавател по живопис и композиция в НХА, катедра "Стенопис". През 2002 г. е професор по стенопис в НХА, катедра “Стенопис”, Изящен факултет.  Сътворил е 26 стенописа, 

Повече за последния негов стенопис "Хигия" можете да разберете от разговора на Ани Костова с проф. Олег Гочев.

Снимки – личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Катерина Хапсали

Катерина Хапсали представя новия си роман "Индрише"

Катерина Хапсали е изкусен разказвач, авторка на романите "Гръцко кафе" и "Сливовиц", на сборниците с разкази "Хора" и "Вкусни разкази", на "През девет планини" – сборник със стихотворения, също пожънал голям успех сред читателите. За романа си "Гръцко кафе" Хапсали печели награда "Перото" в категория "Проза" за 2015 година, както и отличието..

публикувано на 25.11.25 в 17:35

Мира Добрева с премиера на "Столетниците 2. Загадката на дълголетието"

След като първата ѝ книга "Столетниците: благословия или орисия" предизвика голям интерес, Мира Добрева се завръща с продължение – "Столетниците 2. Загадката на дълголетието" и отново ни въвежда в света на хора, прекрачили прага на вековния живот, като събира техните съдби и мъдрост. Мира Добрева е единственият телевизионен журналист в света..

публикувано на 25.11.25 в 15:53

Формат 30/30 - за 24 път в галерия "Астри"

"Показвайки един миниатюрен фрагмент от света на днешното изобразително изкуство, с художници от цяла България, Австралия, Австрия, Франция, Италия, Русия, Япония, САЩ и др., ФОРМАТ 30/30 израсна като знак за обмен, споделяне, съизмерване и вдъхновение. Събуди отхвърлени форми на художествени изяви и потвърди тяхната обоснованост. И макар..

публикувано на 25.11.25 в 15:40
Ласло Краснахоркаи

Ласло Краснахоркаи – носител на Нобеловата награда за литература за 2025 г.

Носителят на Нобеловата награда за литература за 2025 г. Ласло Краснахоркаи е смятан от мнозина литературни критици за един от живите класици на унгарската литература. Той е отличен "за своето завладяващо и визионерско творчество, което в разгара на апокалиптичния ужас утвърждава силата на изкуството". Книгите му са преведени на повече от 30 езика...

публикувано на 25.11.25 в 13:05

В РИМ – Стара Загора започва Националната археологическа конференция

В Стара Загора днес от 15 ч. в зала № 33 на Регионалния исторически музей се открива Националната археологическа конференция "Преход от неолита към халколита в българските земи" с научен ръководител акад. проф. д.и.н. Васил Николов.  Доктор Петър Калчев, директорът на РИМ-Стара Загора разказва повече за конференцията и за проекта "Праисторията оживява:..

публикувано на 25.11.25 в 12:35