Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доброто познание е споделеното познание

Метеорологичната станция AWG, захранвана с екологична батерия магнезий-въздух – OXYMET, участваха в проекта "Дестинация Земя Антарктида"

4
Метеорологичната станция AWG, работеща на Антарктика, захранвана с екологична батерия Oxymet.
Снимка: Теменужка Спасова

"Науката е съвместно, отборно начинание", казва астрофизикът Карл Сейгън и мнозина негови колеги потвърждават, че доброто познание е споделеното познание.
Пример за сътрудничество в науката е работата на д-р Илиян Попов и д-р Борис Широв от Института по Електрохимия и Енергийни системи при БАН. Те разработиха батерията магнезий-въздух Oxymet, която захранва метеорологичната станция AWG по време на 31-ата Българска антарктическа експедиция.
Станцията и батерията бяха занесени там от д-р Теменужка Спасова, която работи по проект на секция Аерокосмическа информация на Института за космически изследвания и технологии на БАН и тя тества система магнезий-въздух в полярни условия.
Д-р Спасова заедно с доц. Даниела Аветисян работят по проекта Дестинация Земя Антарктида (DestinE) – неговата цел е да създаде модел-близнак на Земята, за да изследва различни сценарий за устойчиво развитие, предвиждане на събития, свързани с изменението на климата, както и да подпомогне вземането на решения за зелен и цифров преход.


Батерията Oxymet може да работи около 6000 часа единствено с доливане на солена вода, тя е направена от 100% нетоксични и рециклируеми материали, което я прави особено подходяща за работа в защитените арктически територии.
Данните, събрани чрез апаратурата, ще бъдат достъпни и отворени за всички, както и статиите, посветени на проекта.
Чуйте повече за екологичната система Oxymet, за сътрудничеството между учените и за важността на споделеното познание.

Припомняме, че Проектът Oxymet – екологична батерия магнезий-въздух може да бъде използвана в електрически морски и речен транспорт, водни дронове и водолазно оборудване. За да произвежда ток на батерията са ѝ нужни магнезий, въздух и солена вода. Този тип батерии са безопасни, а вложените в тях суровини са евтини, защото магнезият е 1000 пъти по-разпространен в земната кора.
Д-р Попов сам финансира проекта, който спечели награда "Предприемач в науката" за 2020 година на фондация "Карол Знание", а със средствата от наградата закупи 3D принтер, за да изработи първите експериментални клетки метал-въздух. Чрез фондация "Карол Знание" д-р Спасова се запознава с разработката на д-р Попов и се стига до съвместната им работа, а данните от нея ще бъдат публикувани скоро с отворен достъп.

Снимки: Теменужка Спасова
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05
Доц. д-р Атанас Мангъров

Недоизказано...?

Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..

публикувано на 12.07.25 в 09:05