Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нахиде Дениз: Турция пред драматичен избор: Промяна или...

| обновено на 12.05.23 в 14:04
Снимка: ЕПА/БГНЕС

На 14 май в Турция ще се проведат президентски и парламентарни избори. Резултатът от този вот ще е решаващ за бъдещия модел на управление на страната и дали тя ще продължи да бъде президентска република. Според последните социологически проучвания се очертава сигурен балотаж между действащия президент Реджеп Ердоган и кандидата на опозицията Кемал Кълъчдароглу.

В ефира на “Нашият ден“ журналистката Нахиде Дениз, дългогодишен кореспондент на БТА в Турция, разкрива важността и значението на предстоящите избори в страната, които се очакват да определят нейното бъдещето. В предаването Дениз набляга на факта, че тези избори са от решаващо значение не само за икономиката и политиката на Турция, но и за международните отношения.

Според нея страната притежава висока стратегическа стойност и демокрацията в нея играе ролята на модел за други географски региони. Според Дениз, функционирането на демократичния процес в Турция е от съществено значение за света като цяло.

Избирателната база в Турция е огромна, около 64 млн. граждани се очаква да гласуват на изборите, като от тях 5,5 млн. са млади хора. Това представлява възможност за турските гласоподаватели да дадат отговор на въпросите, които влияят на бъдещето на тяхната страна.

Тя коментира още, че едно от основните предизвикателства, пред които се изправят турските избиратели, е решението дали да продължат с 20-годишното управление на Ердоган, или да подкрепят обещанията за промяна, които опозицията предлага.

“Шест различни партии от различни политически аспекти се обединиха с цел да променят политическата система в Турция - от президентска към парламентарна форма на управление“, посочва Дениз.

В интервю за БНР журналистката отбелязва, че предстоящите избори ще представляват противоборство между две системи и два мирогледа. Интересът към тях е сравним с този преди 20 години.

“През тези години Турция постигна много успехи, но има един друг момент, който вече е много назрял, че турците горещо желаят промяна“, твърди още Нахиде Дениз.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Трафикът на хора и съвременното робство

През последните 10 години светът стана свидетел на неимоверно разрастване на две явления, тясно свързани помежду си – бежанските вълни и трафикът на хора. Нещастието на хората, търсещи убежище, е използвано от трафикантите на хора, за да печелят милиарди. Според ЕК трафикът на хора генерира приблизително 236 милиарда щатски долара годишно, а в..

публикувано на 20.11.24 в 16:10
Страхил Делийски

Една "женица" в публичното политическо говорене

Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят и казват публично представителите на политическите партии и висшите държавни служители, може би ви е направила впечатление една дума. Думичка, бих я нарекла, защото някак между другото се промуши..

публикувано на 20.11.24 в 15:29

Седмица на редките болести в Европейския парламент в Брюксел

От 18 до 20 ноември за трета поредна година се провежда Седмицата на редките болести в Европейския парламент в Брюксел. За очакваните решения и политики в Lege Artis разговаряме с д-р Петя Стратиева , председател на Национален алианс "Редки болести България". Европейската седмица на редките болести цели да въоръжи пациентите и..

публикувано на 20.11.24 в 12:37
Доц. Иван Иванов

Антимикробната резистентност – национален здравен приоритет

Страната ни за поредна година е сред държавите в Европейския съюз с най-висока употреба на антибиотици, сочат данните, публикувани от Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията. България е една от държавите, за които тази година ЕК специално е създала видеоигра за разясняване на антимикробната резистентност и разумната..

публикувано на 20.11.24 в 11:44

Над 600 села у нас са без обществен транспорт. Има ли решение?

В рамките на рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" се обсъди темата за автобусния транспорт в България и как подготвените промени в Закона за автомобилните превози могат да повлияят на хората в малките и големите населени места. Разговорът разкри тревожни факти и различни гледни точки относно съществуващите проблеми и възможните решения...

обновено на 20.11.24 в 11:42