Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Студенти показаха знания и любов към българския език

Радост Йовкова, Йордан Стоилов, Ивайло Александров и Ана-Мария Антонова (отляво надясно)
Снимка: Венета Гаврилова

В разгара на празничния месец май първокурсници от различни специалности на големите ни държавни университети – Софийския, Великотърновския, Пловдивския, Шуменския, Югозападния и Бургаския – се включиха в Националната олимпиада по езикова култура за студенти.

Олимпиадата се организира от Софийския университет за трети път. Тази година участваха 16 отбора и 41 индивидуални състезатели, които преминаха през писмен и устен кръг.

Според председателката на журито за втория кръг на отборното състезание проф. Светла Коева студентите са се справили блестящо, показали са умение да използват българския език, широки познания и възможности за мислене. "Най-важно от моя гледна точка е те да продължат да се развиват по същия начин, да продължат да бъдат любопитни към науката, да пазят чистотата на българския език и … в даден момент, когато завършат, да вграждат знанията си в България или, ако животът ги е поставел по такъв начин, че трябва да живеят на друго място, все пак по някакъв начин да допринасят и за развитието на нашата държава, смятам, че това е много важно." – каза проф. Коева.

Доц. Марина Джонова от Катедрата по български език, организатор на Олимпиадата, сподели: "За мен беше много интересен начинът, по който те успяват да изразят любовта си към българския език и защо се занимават с това, защото не само колеги от "Българска филология", но и от други специалности като "Психология" казаха, че това каква е тяхната професия не означава, че няма да се занимават и с български език, и с езиковата култура. Имаше у тях желание да разсъждават по проблемните въпроси на езиковата култура, както и да се видят с колеги от други университети… те се запознаха помежду си, видяха различни гледни точки може би по някои въпроси и може би някои приятелства дори се завързаха."

В предаването "За думите" гостуваха четиримата студенти от специалност "Скандинавистика" в Софийския университет, които спечелиха първа награда в отборното класиране. Радост Йовкова (капитан), Ана-Мария Антонова, Ивайло Александров и Йордан Стоилов внесоха в студиото чистотата, енергията и оптимизма на младостта си, както и много сериозното си отношение към образованието, родния език и отговорността на всеки от нас за неговото съхраняване и развитие. Чуйте повече в звуковите файлове.




По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бившият премиер на Киргизстан Джоомарт Оторбаев: Ние сме в Топ 3 по бърз и евтин интернет

Запознах се с Джоомарт Оторбаев, бивш министър-председател на Киргизстан на завършилия неотдавна Глобал Баку форум в Азербайджан. Той е автор на идеята да се въведе постоянен контрол на цените на въглищата за населението, за да не се допусне манипулиране на пазарите. Женен е и има пет деца. Основател и издател на седмичника "The Times of Central Asia"...

публикувано на 18.04.24 в 16:20
д-р Джина Дундова-Панчева

Пролетно турне на д-р Джина Дундова-Панчева

На планетата живеят около 400 000 растения, но някои от тях са застрашени от изчезване и е необходимо да се научим да ги пазим, защото всичко на нашата Земя е взаимно свързано и всяко живо същество – потребно, сподели в предаването "Следобед за любопитните" д-р Джина Дундова-Панчева.  "Цветята имат различна продължителност на живот, някои живеят само..

публикувано на 18.04.24 в 15:41

О Бозе почившият патриарх Неофит

Преди отбелязването на 40-дни от кончината на патриарх Неофит Български и няколко дни след вандалското посегателство върху гроба му обръщаме внимание върху личността и делото на главата на БПЦ. Слушаме спомени от първа ръка на хора, познавали го добре. Отбелязваме високата музикална дарба   на патриарха и умението му да налага спокойствие в понякога..

публикувано на 18.04.24 в 10:25

Арх. Петър Петров: Изготвяме Атлас на недвижимите културни ценности в България

18 април е Международният ден на историческите места и паметниците на културата и се отбелязва от 1984 г. Неговата цел е да повиши осведомеността за многообразието на културното наследство, опазването и уязвимостта на световните забележителности. Всяка година честванията са под знака на различна тема. Тази година вдъхновителят на идеята ИКОМОС..

публикувано на 17.04.24 в 17:45

Има ли добър стрес и как да го разпознаем?

Дали стресът е поредният "тих убиец", или е явление, от което можем да извлечем полза – разговор в "Нашият ден" с Богомил Пешев , млад учен от Института по невробиология към БАН. " Бих казал, че стресът в идеалната си форма винаги е добър . Стресът, противно на това негативно значение, което му се предава, има ролята да ни адаптира към..

публикувано на 16.04.24 в 12:18