Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дневникът на една легенда: Лили Иванова сподели своите мисли и преживявания в книга

| обновено на 23.05.23 в 10:53
Снимка: lili.bg

За първи път излиза книга за Лили Иванова, която съдържа записаното в нейния личен дневник. В последните 15 години звездното име на българската музикална сцена е водила записки със свои мисли за Бог, за България, за публиката – мисли, които издават дълбоката, точна и вярна преценка за нещата в живота, в музиката и в отношенията между хората, разказва редакторът на книгата Валерия Велева.

Книгата беше представена на 19 май в Народния театър "Иван Вазов", където най-голямото име на родната ни музикална сцена изнесе и концерт.

Журналистът Валерия Велева, редактор на книгата "Моят личен дневник", разказва за изданието в предаването "Нашият ден" и споделя своите впечатления от работата си върху книгата и срещите с Лили Иванова.

В ефира на “Нашият ден“ Велева споделя, че това е проект, който никога не е очаквала да започне. Преди около година и половина, асистентът на Лили Иванова идва при нея и предоставя тетрадки с дневници на Лили, като изразява желанието на певицата да се напише книга по тях.

Отваряйки дневниците, Велева е впечатлена от прекрасния почерк и мислите, които Лили е записвала. Вижда се, че Лили Иванова е изключително активна към всичко, което я заобикаля, но предпочита да говори за тези неща само в своите дневници. Това предизвикало силен интерес и “усещане за много задълбочен човек, който се вълнува от проблемите на живота, които засягат всички нас“.

Лили избира Валерия Велева да напише книгата, защото, както самата певица казва, вярва, че тя “ще свърши тази работа“. Това се превърнало в мисия за Валерия и решила да се заеме с предизвикателството.

В процеса на работа по книгата Валерия Велева прави справка за живота на звездата и разбира, че тя е преживяла много промени за своите 84 години. През това време са преминали двама царе, 46 правителства, 32 премиери, 5 държавни глави и 6 президенти. Всички те са се качвали и слизали, но Лили Иванова остава на върха.

Примата има няколко правила, които следва в своята кариера, разказва в предаването журналистката. Първо, тя винаги пее на български език и е безкомпромисна по отношение на текстовете. "Когато Лили пее, тя създава усещането, че пее за всеки от нас, че нейните песни проникват в душата и влизат в живота ни", казва Велева.

Освен това Лили Иванова пренебрегва омразата, завистта и неглижирането, твърди редакторката на книгата, защото има стабилна философия на живота – "Нищо не забравям, прощавам, но не отмъщавам". "Тя не позволява на негативните емоции да отнемат от нейната енергия. Всичко в нейния живот е насочено към постигането на най-доброто – най-добрите песни, най-добрите музиканти и най-добрата музика."

Книгата "Моят личен дневник" със сигурност ще бъде интересна за всички почитатели на Лили Иванова и за всички, които се интересуват от нейната музика и живот. Тя предлага уникален поглед във вътрешния свят на известната певица, разкривайки нейните възгледи, вярвания и емоции. Тази книга е възможност да се разгледа Лили Иванова от друг ъгъл, да се разбере нейната философия на живота и да се почерпи вдъхновение от нейните мисли.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Безсъдбовност" – романът на Нобеловия лауреат Имре Кертес

"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..

публикувано на 27.11.24 в 17:35

"Есенна соната" на Плевенския театър гостува в София

Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...

публикувано на 27.11.24 в 14:34

Пунта: Преосмисляне на границите

Срещаме ви с едно от най-смелите пространства за съвременно изкуство в София – галерия "Пунта". Открита през 2022 г. на улица "Дунав", галерията е основана от куратора Бояна Джикова и художниците Аарон Рот и Викенти Комитски. Тя е посветена на пост-интернет естетиката и на така наречения "траш арт" – художествена практика, която експериментира с..

публикувано на 27.11.24 в 13:05

Сатиричният театър с почит към петима големи артисти

90-годишнината на петима от големите артисти на Сатирата – Васил Попов, Петър Пейков, Димитър Манчев, Вели Чаушев и Хиндо Касимов – ще бъде отбелязана в спектакъл под режисурата на Николай Младенов, със съдействието на БНР и БНТ.  Участват актьорите Йорданка Стефанова, Александър Григоров, Ивайло Калоянчев, Мартин Желанков, Михаил Сървански, Николай..

публикувано на 27.11.24 в 11:55

Нова поетична антология събира 43-ма български автори

"Антология Съвременна българска поезия" има  официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на книгата е послание за бъдещите поколения, към които е адресирано най-доброто от българската поезия. Сред авторите, редом с известни поети като Бойко Ламбовски, Иван Ланджев, Маргарита Петкова, Палми..

публикувано на 27.11.24 в 10:15