Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"По тънката повърхност на леда" с проф. Златимир Коларов

Снимка: Димитрина Кюркчиева

Така се нарича най-новият роман на утвърдения лекар и писател, чиято премиера бе наскоро в националния музей "Земята и хората". Събитието уважиха не само колеги на автора, но и гости от Съюза на българските писатели и Съюза на българските филмови дейци. С артистични изпълнения се включиха Хайгашод Агасян, Недялко Йорданов, Христо Деянов и Руси Чанев. Музикални импровизации поднесоха Стефан Драгостинов и д-р Димитър Ненов.

"По тънката повърхност на леда" е книга, посветена "На жените, с които животът ме срещна отблизо". За Жената през погледа и душата на мъжа- каза в встъпителните си думи проф. Златимир Коларов.

На премиерата на книгата в музея „Земята и хората“, отляво надясно: Хайгашод Агасян, Недялко Йорданов,проф, Златимир Коларов и литературните критици Никола Иванов и Анжела Димчева
Той има богата биография на уважаван лекар ревматолог, но е и председател на Съюза на писателите-лекари в България. Издал е много книги- не само медицинска литература, а и романи, къси разкази, сценарии на документални и научно-популярни филми.

За най-новия си роман "По тънката повърхност на леда" проф. Коларов споделя:
"Всъщност, жените, с които животът ме срещна отблизо са много повече от любимите и любени жени. Първата, като за всеки, бе майка ми. От нея почувствах благодатта на безграничната майчина нежност, доброта и всеотдайност, двете ми баби, при които карах летата на село като ученик, които ме дариха със загриженост и топлота – вълнуващи и затрогващи неща, които само бабите могат да дадат на внуците и се помнят цял живот – "супата на баба, кашата на баба, питката на баба, баба каза…". Следваха няколко съученички, в които съзрях и почувствах интуитивно, за първи път, тръпката от напъпващата женственост, но не смеех да протегна ръка да я усетя, притеснен от присъщите за пубертета свенливост, неувереност и плахост, състудентките, които с разгорялата се женствеността и пищност ме караха да се втурна през глава към фантазираното и мечтано приключение, за да се сблъскам с безразличието в изстиналите им очи, пациентките от всички възрасти, в чийто очи виждах примирение, тъга и мъничко надежда, за да оцелеят едно за себе си, друго – за близките си, за да не ги наранят с болестта и болките си, придружителките на тежко болните, които се грижеха всеотдайно, денонощно, до изнемога за синовете, дъщерите и съпрузите си, и не накрая – любимите и любени жени, които със страстта си ме караха да изпитвам непознати изживявания и чувства, любимите и любени, но разочаровани жените, които ме отпратиха и ме накараха да осъзная, че не съм изключителен, единствен и неповторим и ме научиха да ценя подарената чувственост и всеотдайност и да им се наслаждавам, докато ги има и последно – жената, която ме закотви в пристана на семейния бряг, където битувам вече тридесет и осем години. Клишето ми нашепва да определя битуването като "безметежно", но няма да е вярно, но със сигурност е продуктивно – един син, двадесет общи филми и много други важни неща в живота…"

Димитрина Кюркчиева покани проф. Златимир Коларов да представи новата си книга "По тънката повърхност на леда" в студиото на "Артефир".

Чуйте звуковия файл.

Снимки: Димитрина Кюркчиева, издателство КЛМН
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Сапунено цвете": фотографска изложба за семейните връзки и ценности

Изложбата "Сапунено цвете" на младия фотограф Рослана Дамянова разказва за сложните човешки взаимоотношения в едно българско семейство и силата на любовта и прошката. Фотографският разказ разкрива едно сложно пътуване към нашите корени, което помага да превъзмогнем страховете си и да се изправим смело пред емоционалните спомени, неизказаните думи и..

публикувано на 22.11.24 в 08:00
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30