Така се нарича най-новият роман на утвърдения лекар и писател, чиято премиера бе наскоро в националния музей "Земята и хората". Събитието уважиха не само колеги на автора, но и гости от Съюза на българските писатели и Съюза на българските филмови дейци. С артистични изпълнения се включиха Хайгашод Агасян, Недялко Йорданов, Христо Деянов и Руси Чанев. Музикални импровизации поднесоха Стефан Драгостинов и д-р Димитър Ненов.
"По тънката повърхност на леда" е книга, посветена "На жените, с които животът ме срещна отблизо". За Жената през погледа и душата на мъжа- каза в встъпителните си думи проф. Златимир Коларов.
За най-новия си роман "По тънката повърхност на леда" проф. Коларов споделя:
"Всъщност, жените, с които животът ме срещна отблизо са много повече от любимите и любени жени. Първата, като за всеки, бе майка ми. От нея почувствах благодатта на безграничната майчина нежност, доброта и всеотдайност, двете ми баби, при които карах летата на село като ученик, които ме дариха със загриженост и топлота – вълнуващи и затрогващи неща, които само бабите могат да дадат на внуците и се помнят цял живот – "супата на баба, кашата на баба, питката на баба, баба каза…". Следваха няколко съученички, в които съзрях и почувствах интуитивно, за първи път, тръпката от напъпващата женственост, но не смеех да протегна ръка да я усетя, притеснен от присъщите за пубертета свенливост, неувереност и плахост, състудентките, които с разгорялата се женствеността и пищност ме караха да се втурна през глава към фантазираното и мечтано приключение, за да се сблъскам с безразличието в изстиналите им очи, пациентките от всички възрасти, в чийто очи виждах примирение, тъга и мъничко надежда, за да оцелеят едно за себе си, друго – за близките си, за да не ги наранят с болестта и болките си, придружителките на тежко болните, които се грижеха всеотдайно, денонощно, до изнемога за синовете, дъщерите и съпрузите си, и не накрая – любимите и любени жени, които със страстта си ме караха да изпитвам непознати изживявания и чувства, любимите и любени, но разочаровани жените, които ме отпратиха и ме накараха да осъзная, че не съм изключителен, единствен и неповторим и ме научиха да ценя подарената чувственост и всеотдайност и да им се наслаждавам, докато ги има и последно – жената, която ме закотви в пристана на семейния бряг, където битувам вече тридесет и осем години. Клишето ми нашепва да определя битуването като "безметежно", но няма да е вярно, но със сигурност е продуктивно – един син, двадесет общи филми и много други важни неща в живота…"
Димитрина Кюркчиева покани проф. Златимир Коларов да представи новата си книга "По тънката повърхност на леда" в студиото на "Артефир".
Чуйте звуковия файл.
Изложба живопис открива в галерия "Нюанс" известният художник и преподавател в НХА Бисер Лазаров. Вернисажът е на 15 април от 18 до 20 часа, а експозицията ще остане в галерията до 11 май . Присъства един мой сантимент, свързан с моя стара любов към литературните течения на хедонизма и бохемството, чиито прекрасни представители са Оскар Уайлд и..
"Какво може да направи един биограф, вече разказал живота на Владимир Димитров-Майстора, на Алеко Константинов-Щастливеца, на Илия Бешков? Как какво – да ни разкаже и своя живот. Книгата "Чакай и се надявай" ни връща в едно време на надежди, на устреми, на жажда за знание и съзидание. Но и на трудности, чието преодоляване е стимул за всеки от нас,..
Новата книга "Дарбата на душата" на един от най-добрите регресионни терапевти в България – Яна Аврамова-Атанасова е продължението, което мнозина очакваха. След като ни въведе в света на регресията и невидимите измерения на съществуването, авторката на книгата "Регресия" сега ни повежда още по-дълбоко – към самата същност на човешката душа и нейните..
Изложбата "Аз, художникът" , посветена на 90 годишнината от рождението на Стефан Гацев (1935–1986), пресъздава хронологично творческия му път. Завършил първия випуск на Художествената гимназия, а след това "Живопис" в Националната художествена академия при проф. Илия Петров и "Декоративно-монументални изкуства" в ателието на проф. Георги..
"Йокута" e името на новата изложба на Нора Ампова. Заглавието идва от шведската дума gökotta – копнежът да се събудиш рано, за да чуеш първата песен на птиците. Това северно понятие става концептуална рамка за произведенията, чрез които художничката изследва връзката между човек и природа, памет и лична метаморфоза. Водена от копнеж по..
Една от гостоприемните и атрактивни точки в маршрута на "Семейно радио" застава в актуалния ефир с пожара в Националната гимназия по приложни изкуства..
Изложбата "На тяхно място" е социално изследване на Владимир Карамазов за свободата като човешко право, което движи света. В основата на идеята е..
Под името "Тънки намеци – късо кино с подтекст" ще бъдат прожектирани късометражни филми. Премиерно ще бъде представен българският филм "Божоле" на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg