Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"По тънката повърхност на леда" с проф. Златимир Коларов

Снимка: Димитрина Кюркчиева

Така се нарича най-новият роман на утвърдения лекар и писател, чиято премиера бе наскоро в националния музей "Земята и хората". Събитието уважиха не само колеги на автора, но и гости от Съюза на българските писатели и Съюза на българските филмови дейци. С артистични изпълнения се включиха Хайгашод Агасян, Недялко Йорданов, Христо Деянов и Руси Чанев. Музикални импровизации поднесоха Стефан Драгостинов и д-р Димитър Ненов.

"По тънката повърхност на леда" е книга, посветена "На жените, с които животът ме срещна отблизо". За Жената през погледа и душата на мъжа- каза в встъпителните си думи проф. Златимир Коларов.

На премиерата на книгата в музея „Земята и хората“, отляво надясно: Хайгашод Агасян, Недялко Йорданов,проф, Златимир Коларов и литературните критици Никола Иванов и Анжела Димчева
Той има богата биография на уважаван лекар ревматолог, но е и председател на Съюза на писателите-лекари в България. Издал е много книги- не само медицинска литература, а и романи, къси разкази, сценарии на документални и научно-популярни филми.

За най-новия си роман "По тънката повърхност на леда" проф. Коларов споделя:
"Всъщност, жените, с които животът ме срещна отблизо са много повече от любимите и любени жени. Първата, като за всеки, бе майка ми. От нея почувствах благодатта на безграничната майчина нежност, доброта и всеотдайност, двете ми баби, при които карах летата на село като ученик, които ме дариха със загриженост и топлота – вълнуващи и затрогващи неща, които само бабите могат да дадат на внуците и се помнят цял живот – "супата на баба, кашата на баба, питката на баба, баба каза…". Следваха няколко съученички, в които съзрях и почувствах интуитивно, за първи път, тръпката от напъпващата женственост, но не смеех да протегна ръка да я усетя, притеснен от присъщите за пубертета свенливост, неувереност и плахост, състудентките, които с разгорялата се женствеността и пищност ме караха да се втурна през глава към фантазираното и мечтано приключение, за да се сблъскам с безразличието в изстиналите им очи, пациентките от всички възрасти, в чийто очи виждах примирение, тъга и мъничко надежда, за да оцелеят едно за себе си, друго – за близките си, за да не ги наранят с болестта и болките си, придружителките на тежко болните, които се грижеха всеотдайно, денонощно, до изнемога за синовете, дъщерите и съпрузите си, и не накрая – любимите и любени жени, които със страстта си ме караха да изпитвам непознати изживявания и чувства, любимите и любени, но разочаровани жените, които ме отпратиха и ме накараха да осъзная, че не съм изключителен, единствен и неповторим и ме научиха да ценя подарената чувственост и всеотдайност и да им се наслаждавам, докато ги има и последно – жената, която ме закотви в пристана на семейния бряг, където битувам вече тридесет и осем години. Клишето ми нашепва да определя битуването като "безметежно", но няма да е вярно, но със сигурност е продуктивно – един син, двадесет общи филми и много други важни неща в живота…"

Димитрина Кюркчиева покани проф. Златимир Коларов да представи новата си книга "По тънката повърхност на леда" в студиото на "Артефир".

Чуйте звуковия файл.

Снимки: Димитрина Кюркчиева, издателство КЛМН
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41