Добре познатата теснолинейка “Септември -Добринище“ е неповторима железопътна линия, простираща се на обща дължина от 124,7 километра, която свързва Горнотракийската низина, Родопите, Рила и Пирин. Това е едно от най-забележителните туристически маршрути в страната.
За много туристи това е не просто място за откриване на нови хоризонти, но и изключително вълнуващо пътешествие в миналото. За Кристиян Ваклинов, известен като “пазител на теснолинейката“, това е нещо повече от просто туристическа атракция. Теснолинейката е първият съзнателен спомен, който пази от детските си години. Още от малък той пътува с баба и дядо си към Родопите, като всеки път с вълнение поглежда от колата към теснолинейката.
Как можем да запазим и развием това съкровище? Ваклинов споделя в предаването "Нашият ден" своите мисли и предложения за по-добро бъдеще на уникалната атракция.
Той подчертава, че имаме отговорност към хората, които са построили този железопътен път, рискували живота си за неговото създаване. Според него сега е времето да го развием и подобрим, за да може да предложим по-качествена услуга на посетителите и да се “превърне в истинска туристическа атракция“.
Ваклинов твърди също, че е необходимо държавата да поеме активна роля в развитието на теснолинейката. Една от първите стъпки, която трябва да се предприеме според него, е увеличаването на рекламната кампания, за да се повиши осведомеността за линията и нейните уникални характеристики.
Кристиян споменава още, че вече има туристи, които са готови да платят по-висока цена, ако получат по-качествена услуга. Затова, държавата трябва да се ангажира със създаването на конкретна политика и да сътрудничи с частни инвеститори, за да се превърне теснолинейката в завършен туристически продукт, който не само ще привлича посетители от цял свят, но и ще допринесе за икономическото развитие на региона.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg