На 31 май в Нов театър НДК е втората премиера на моноспектакъла "Поклон Чупка Поклон" на актрисата Екатерина Казакова. На 27 юни е следващото представления там.
"Поклон Чупка Поклон" представя по нов, мултимедиен, провокативен, философски, но и игрив начин общуването и предизвикателства като отчуждението и нежеланието за разбиране на другия.
Главният герой "Палавото носле" – своенравен, самоуверен, но и симпатичен извънземен изследовател, тръгва на пътешествие, за да открие човека в себе си и да се слее с Вселенския дух. В срещите си с хората той разбира, че общуването на Земята не е лесна работа, и че ще му отнеме време, докато намери всички допирни точки с човеците. А дали и самият той не е Човек?
Акцентът на моноспектакъла е върху ролята на общуването, което сме превърнали в автоматизирано и безлично.
В необичайния текст на режисьора и сценариста Милена Маат слушаме и виждаме провокации и размисли върху смисъла и преходността на човешкото съществуване.
На сцената Катя Казакова не е сама – гост актьори в предварително заснетите видеа са: Моника Златева, Филип Гуляшки и Михаил Петров.
Времето, Природата и Творението са мултимедийни персонажи.
Музиката е дело на Надежда Митева, а спонтанното пеене е на Доля Новачкова. Гласовете зад кадър са на Ивомир Игнатов - Кени и на Милена Маат.
Неотдавна гледахме на голям екран Екатерина Казакова в ролята на Ана в "Жените наистина плачат" – многократно награждаван филм по сценарий на Биляна Казакова-Угринска, с режисьори Весела Казакова и Мина Милева.
Трите сестри: Весела, Биляна и Екатерина са дъщери на актрисата Снежина Казакова. Тя създава през 1982 г. Арт студио "Камбана" – една от първите театрални школи за ученици и младежи. "Камбана" се превърна в прощъпулник на актьорите: Петьо Петков - Шайбата, Христо Терзиев, Владимир Димитров, Тодор Дърлянов, Филип Гуляшки, Михаил Петров, Ралица Стоянова, Мила Паришева, Воин Войнов (Воин Де Воин), Александра Анева, Ива Гочева, Силвия Стоянова и много други.
Екатерина Казакова е актриса и режисьор с над 20 години опит в социалния театър – форум, сетивен, плейбек театър, използвайки нестандартни театрални техники.
Тя е завършила "Актьорско майсторство за куклен театър" в НАТФИЗ в класа на проф. Богдан Сърчаджиев и проф. Дора Рускова, както и магистърската програма "Артистични и психосоциални практики" на Д-р Давид Йерохам.
Катя Казакова е един от основателите на Театър "Цветe", който на 6 юни отбелязва 30 години от създаването си.
Тя създава и играе в Театър "Камбана Арт", част е и от екипа на "Театър на сетивата" и на "Академия Маат".
От 1997 г Екатерина Казакова е артистичен директор и ръководител на Арт студио "Камбана", можете да гледате спектаклите им на сцената на столичното читалище "Средец". Заедно с Биляна Казакова Катя ръководи театралната школа в 51 СОУ "Елисавета Багряна" в София.
Катя Казакова е режисьор на повече от петдесет постановки: мюзикъли, театрални и куклени спектакли, драми и комедии, пърформънси и шоу програми.
"Поклон Чупка Поклон" е първият ѝ моноспектакъл.
Милена Маат има дългогодишна практика като лектор и водещ на индивидуални и групови курсове по осъзнаване, самоусъвършенстване и медитации.
Тя е създател и ръководител на "Агенция за звездни Таланти Маат", "Академия Маат", както и на "Живо живеене" – практика за съзнателен начин на живот в радост, любов и лекота.
Какъв е светът ни тук и сега през погледа на един извънземен изследовател, който идва на Земята и задава важни въпроси, а чрез отговорите им сглобява пъзела на човешкото съществуване – това е идеята на "Поклон Чупка Поклон". И кой е извънземният герой Палавото носле?
С Екатерина Казакова и с Милена Маат говорим в "Аларма" за пластовете и смислите на думите в различните видове общуване в необикновения философски текст, пресъздаден на театрална сцена.
Под звездното небе на София и сред красивата природа на Ботаническата градина на Българската академия на науките в София се намира пространство, в което посетителите ще се потопят в магическа атмосфера. В него светлината разказва истории. Шоуто ще предложи околосветско пътешествие, разположено в 7 различни тематични зони, с над 200 светлинни инсталации..
Фотоизложбата "Чуй гласа ми" за трета поредна година се утвърждава като символ на счупените стереотипи и доказва, че мъжете могат да бъдат най-силни, когато приемат своята уязвимост. Тя прави темата за мъжкото емоционално здраве по-достъпна през изкуството. Пред обектива на фотографа Павел Червенков застават осем мъже, които позволяват да се надникне..
"Приемането на българската литература от страна на читателите се промени. В момента най-търсените и четени книги са на български автори", коментира в "Артефир" идейният вдъхновител на Литературните награди "Перото" Светлозар Желев, а членът на журито на конкурса Оля Стоянова допълни: "Българската литература е в много добро състояние. Много се пише и..
На осми ноември в София се открива петото българско издание на Международния фестивал за етнографско кино "ОКО" . Негов основател е Тетяна Станева – бесарабска българка, фолклористка и самата тя режисьорка. Всяка година фестивалът се провежда в две държави – Украйна и България. В петте години на съществуването си Международния фестивал на..
Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg