Една дълбока и неразгадана тайна се опитахме да разбулим в разговор с д-р Нейко Нейков, невролог и специалист по медицина на съня. "Натиснахме" това своеобразно "копче за сън" върху основните постулати, обуславящи хигиената на съня и собствения ни жизнен, работоспособен и позитивен статус. Сред тях са общото здравословно състояние, неврологичните заболявания, стресът, сънната апнея и всяка една болест, която пряко или косвено влияя върху съня?
Д-р Нейков посочи и други признаци от начина ни на живот, които имат пряко отношение към темата: режим на работа, хранене, алкохол, емоции, превъзбуда, лекарства, добавки. Кое помага и кое вреди на съня? – опитахме се да отговорим на привидно лесните въпроси, но…Оказва се, че медицинската наука като цяло, както и неврологията и психиатрията в частност, трудно и дълго търсят верните отговори. А те са и част от философията за индивидуалността – както сме различни, така всеки от нас има своите особености и проблеми в съня.
Като сюжет от основната тема "За здравето" включихме и големия въпрос за стреса и тревожността. Когато сме болни, например, сънят ни /а и денят/ стават различни. Негативизъм, понякога отчаяние ни владеят, което неминуемо дава отражение върху съня. Част от тези проблеми коментира проф. Димитър Младенов – водещ уролог в Александровска болница. Той се спря на деликатни и специфични диагнози от своята област, които често ни "будят" нощем, а това прави съня ни накъсан и непълноценен.
Проф. Младенов направи анонс и на предстоящия Национален симпозиум по урология и ендоурология, който е ХХVIII поред и традиционно бива провеждан в Сандански.
В края на поредното съботно издание "За здравето" бяха направени съответните изводи и препоръки за пълноценен сън и здравословен начин на живот.
Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg