Една дълбока и неразгадана тайна се опитахме да разбулим в разговор с д-р Нейко Нейков, невролог и специалист по медицина на съня. "Натиснахме" това своеобразно "копче за сън" върху основните постулати, обуславящи хигиената на съня и собствения ни жизнен, работоспособен и позитивен статус. Сред тях са общото здравословно състояние, неврологичните заболявания, стресът, сънната апнея и всяка една болест, която пряко или косвено влияя върху съня?
Д-р Нейков посочи и други признаци от начина ни на живот, които имат пряко отношение към темата: режим на работа, хранене, алкохол, емоции, превъзбуда, лекарства, добавки. Кое помага и кое вреди на съня? – опитахме се да отговорим на привидно лесните въпроси, но…Оказва се, че медицинската наука като цяло, както и неврологията и психиатрията в частност, трудно и дълго търсят верните отговори. А те са и част от философията за индивидуалността – както сме различни, така всеки от нас има своите особености и проблеми в съня.
Като сюжет от основната тема "За здравето" включихме и големия въпрос за стреса и тревожността. Когато сме болни, например, сънят ни /а и денят/ стават различни. Негативизъм, понякога отчаяние ни владеят, което неминуемо дава отражение върху съня. Част от тези проблеми коментира проф. Димитър Младенов – водещ уролог в Александровска болница. Той се спря на деликатни и специфични диагнози от своята област, които често ни "будят" нощем, а това прави съня ни накъсан и непълноценен.
Проф. Младенов направи анонс и на предстоящия Национален симпозиум по урология и ендоурология, който е ХХVIII поред и традиционно бива провеждан в Сандански.
В края на поредното съботно издание "За здравето" бяха направени съответните изводи и препоръки за пълноценен сън и здравословен начин на живот.
Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..
Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..
Десислава Борисова е докторант и млад български учен, чиято страст към науката и преподаването се превръща в лична мисия. Тя преподава Химия и опазване на околната среда в частното основно училище "Томас Едисън", като същевременно посвещава времето си и като доброволец в престижната школа по химия на Фондация "Миню Балкански". Миналата година Десислава..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в студиото бяха трима изтъкнати учени от Факултета по химия и фармация към Софийския университет "Св. Климент Охридски": проф. д.х.н. Георги Вайсилов, проф. Петко Петков и проф. Християн Александров ...
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели..
Тази книга е истинско полиграфическо бижу и носи щрихи от биографията на артиста, поета, барда, композитора, режисьора и сценариста, но не е автобиография..
Новият албум на нидерландската джаз певица Фей Клаасен бе реализиран на физически носител на 4 април 2025 година, а вече е достъпен и в дигиталните..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg