Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За многоликата старинна музика и нейните образци

Водещият Божидар Александров заедно със събеседниците в студиото на "Нашият ден" с Калина Томова и доц. д-р Явор Генов.
Снимка: БНР

За многоликата ренесансовата и бароковата европейска музика и нейните образци в "Нашият ден" разказват Калина Томова, докторант по ранна музика в Института за изследване на изкуствата - БАН и музикален редактор в БНР, и българският лютнист и музикален медиевист в Института за изследване на изкуствата към Българската академия на науките доц. д-р Явор Генов.

Преди броени дни Калина Томова получи награда за млади учени в БАН "Иван Евстратиев Гешов” за 2022 г. Обект на нейните научни изследвания е нотното писмо в западноевропейската музика през XIV, XV и XVI век. Досега този период от развитието на музикалното изкуство не е изследван в България. Тя е водеща на единственото предаване в българския ефир, посветено изцяло на ранната музика, което звучи в ефира на Програма “Христо Ботев“, но определя себе си и като музикален археолог.

"Това е признание на малката ни общност, която се опитва да прокара едно друго знание и друга представа и да позиционира ранната европейска музика в българското пространство“, казва доц. д-р Явор Димов Генов. Той е един от най-изявените български изпълнители на ранна музика, който през последните 15 години е сред основните стълбове на това изкуство в България.

През последните 100 години в световен мащаб ранната музика се радва на засилен интерес както от изпълнителска, така и от изследователска гледна точка. Тази музика е много различна от това, с което ние сме свикнали, късната музика. Тя се основа на едни функционални тежнения, с които – независимо дали сме музиканти или не – абсолютно всички съвременни хора сме свикнали с тази звучност и ние я очакваме и я търсим. Ранната музика звучи странно и чуждо. Изисква се човек да има контекста, за да може да я оцени – както чисто мисловния, така и интелектуалния, за да може да я разбере", коментира Калина Томова.

 Един от най-изявените български изпълнители на ранна музика, който през последните 15 години е сред основните стълбове на това изкуство в България, е доц. д-р Явор Генов.

"Трудно е да се говори за музикознанието и то, като всяка пълноценна наука, има много разклонения и разнопосочни развития. Понеже в асоциациите на хората обикновено музиката е някакво сетивно  преживяване, която трудно се свързва с рационалния компонент с осмислянето и с теоретизирането на музиката“, допълва той.

Калина Томова твърди, че е музикален историк или археолог в някаква степен, защото голяма част от нейната изследователска работа са ръкописи. Обект на нейния докторат е английската музика от XV век.

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10