Мини научният фестивал за учениците от Националната природо-математическа гимназия в София, организиран от фондация "Сай хай", излъчи отбор победител, който ще се състезава в националния кръг на фестивала на 11 юни в Биологическия факултет на Софийския университет. По мнение на журито, в чийто състав влизат и университетски преподаватели, проектът на младите изследователи е на високо академично равнище. Като цяло учениците са избрали актуални и не много популярни теми.
Три от авторките на отличения проект – осмокласничките Яна Шиварова, Екатерина и Калина Колеви – разказват за увлечението си по науката и работата си по проекта за пречистване чрез фотокатализа на вода, замърсена от органични багрила. В процеса на работата си те самите се запознават с проблема и влиянието му върху природата и човешкия организъм, с насоки и подкрепа от наставниците си избират метод за решаването му и провеждат експерименти, чрез които доказват ефективността на избрания метод.
Момичетата са ентусиазирани от възможността да работят върху реално съществуващ проблем и да запознаят и други хора с него, много ценят и съвместната си работа с учени от университета. Впечатлени са от подкрепата на съучениците си и достойното представяне на другите състезатели във фестивала.
Ели Стойкова, съоснователка на фондация "Сай хай", споделя: "Идеята на тези фестивали е да запознаят децата с практическото приложение на научния подход, да ги стимулират да прилагат знанията, които научават в училище, четат в учебниците, към реалния свят, към реални проблеми, реални неща, които са важни за тях, и с това искаме да направим и науката по-достъпна, по-практически приложима."
Към фестивалите на "Сай хай" вече са привлечени и ученици от прогимназиалния етап, също училища от още няколко области на страната, а амбицията на организаторите е до 2030 г. научни клубове да има в училищата в цялата страна.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки напредъка на медицинската наука, "изчезнали" уж болести отново се появяват, страдат децата, преживяват го родителите. Какви са причините, как да се справим със съмненията към ваксините? – въпроси към..
В периода 16–20 май 2025 г. в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София ще се проведе международна среща под надслов Heritage in Action: Revive&Thrive2BG насочена към студенти и преподаватели, с акцент върху културното наследство и спорта като взаимосвързани елементи на съвременното образование. "Основната цел е на..
Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..
Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов..
Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg