Световният ден на околната среда се отбелязва на 5 юни всяка година. Тази инициатива е координирана от Програмата на ООН за околната среда и се провежда ежегодно от 1974 година насам. С течение на времето, той се превърна в една от най-големите международни платформи, която обединява милиони хора от цял свят в защита на планетата.
Следващите 10 години ще имат решаващо значение за предотвратяване на катастрофалните промени. До 2030 година трябва да се намалят значително емисиите на парникови газове, да се предприемат решителни стъпки за премахване на бедността, борбата с болестите, опазването на биологичното разнообразие и връщането на деградиралите екосистеми към живот.
Един от водещите еколози в България, Петко Ковачев, изрази в ефира на “Нашият ден“ сложността на проблема за намирането на правилния подход към околната среда. Той подчерта, че освен личното участие, е от съществено значение и целенасоченото участие на големите играчи, които са отговорни за големите замърсявания и унищожавания на природата. Това включва големите индустриални корпорации и държавите. Екологът подчерта необходимостта от целенасочени действия спрямо тези, които най-много допринасят за проблемите с околната среда.
Той посочи, че дори, “ако всеки българин засади по 10 дръвчета през тази година, а срещу това бъде приет закон, който позволява безразборната сеч, е вероятно засаждането да няма ефект“. Екологът отправи призив към Българското народно събрание да внимава при приемането на законопроекти, тъй като има много възможности за подобрения в това отношение.
Докато коментира дейността на Министерството на околната среда и водите Ковачев изрази надежда, че новият министър, Юлиян Попов, ще постави две главни цели. Първо, той трябва да направи министерството водещо в сферата на климатичните политики и да осигури тяхното правилно изпълнение и провеждане. “Това е от изключителна важност, тъй като климатичната политика трябва да бъде осъществявана от това министерство, независимо от другите институции“, казва той. Втората цел според него е да се изготви списък с идеи, предложен от общностите за природозащита, и да се работи по тяхната реализация.
Изказванията на Петко Ковачев подчертават необходимостта от ефективни мерки и сътрудничество между различните сектори и институции за опазване на околната среда.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg