Българският лекарски съюз ще предложи подписването на новия Рамков договор да се случи, след като бъде приет бюджетът на НЗОК.
Това каза в интервю за БНР д-р Иван Маджаров, председател на Българския лекарски съюз.
Той допълва, че делегатите на 75-ия извънреден Събор на БЛС дадоха мандат на ръководството за подписване на НРД 2023-2025 при конкретно определени на Събора параметри.
От съсловната организация очакват да има корекции в бюджета на НЗОК, преди той да бъде окончателно приет от парламента. Това са средствата, с които да се осигурят безлимитни диспансерни и профилактични прегледи, както и да се осигурят повече изследвания в извънболничната помощ.
"Надяваме се, да продължи политиката за продължаващо финансиране на дейностите в извънболничната помощ“, посочва д-р Иван Маджаров.
Сред новите моменти в текстовата част на проекта на НРД са средствата, с които да се осигурят безлимитни диспансерни и профилактични прегледи, както и да се осигурят повече изследвания в извънболничната помощ. В момента са заложени 18% увеличение.
Председателят на БЛК коментира, че трябва да се продължи стабилизиране на високотехнологичните дейности, комплексното лечение в болниците, както и осигуряването на необходимите средства там. Както и работата в доболничната помощ да стане привлекателна в интерес на пациентите. Не е необходимо да постъпват в болница, за да си правят елементарни консултации или изследвания.
Приемащ лекар в болница вече ще може да бъде и без специалност, а лекарите, които специализират, ще могат да извършват лечебни дейности като изпълнител под надзор на специалист."С този рамков договор, ако успеем да го подпишем след приемането на бюджета, се приемат доста нови неща, като философия на взаимоотношенията между БЛС и НЗОК“, пояснява д-р Маджаров.
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg