"В момента има тенденция в изкуствознанието да се разглеждат творци в съответствие с други фигури от този период, както изложбата на Мане и Дега в музея "Орсе" в Париж например. Тази изложба беше посрещната с голям интерес. Това, което ги свързва, и това, което ги разграничава, са както идеологията така и стилът. Мане се е опитвал да се впише в официалната среда на времето си, докато Дега е започнал да се разграничава. И двамата са много силни личности, те са имали голямо уважение един към друг, но са разбирали, че търсенията им са различни.“
Според проф. Сгурев една от най-забележимите тенденции в Париж е появата на нови музейни пространства под егидата на частни компании. Така се представя историята на компанията, чрез изкуството, което те са спонсорирали.
"В България колекционерите, които оставят колекциите си на държавата, са малко. Но културата се обновява не само чрез държавните институции, а и чрез частните колекции. Частни музеи има не само в Западна Европа, но и Чехия, в Русия. Дано да има по-силен натиск да бъдат урегулирани такива инициативи в България. – казва проф. Сгурев – Обикновено ние гледаме на културата през гледната точка на предлагането, но има и актуални данни за търсенето на култура. На базата на последните данни се забелязва, че степента на достъп до култура зависят от образованието и географския фактор. Голяма е разликата между големите и малките градове и селата. Мислех, че икономическият фактор ще е много важен, но се оказа, че той остава по-назад. Но като цяло цените на билетите са високи у нас."
Проф. Стоян Сгурев е доктор по социология от Станфордския университет, член на Научния съвет на фондация "Център българо-европейски културни диалози" към Нов български университет и преподавател в Париж, където живее от години.Снимки – музей "Орсе"
Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..
2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..
Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..
Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg