Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Диагнозите за българските кризи на Тони Николов

6
Премиерата на новата книга на Тони Николов "Има такава държава"
Снимка: ИК Хермес

"Историите на поредица "български кризи" са нанизани на един и същ безкраен конец, отвеждащ пряко към пагубния избор между Русия и Запада, довел до горестни крушения и трудни освестявания", пише във въвеждащия си текст "Войната в нас и извън нас" към книгата "Има такава държава" Тони Николов. Подзаглавието е "Записки по българските кризи"

Книгата е разделена на три части: "Българската енигма", "Големият световен безпорядък" и "Прочити", които се пресичат и създават единството ѝ. Всъщност тя съдържа доста разнообразни текстове, писани във времето и датирани. Това датиране показва как случващото се е било предусетено, осмислено и тълкувано далеч преди да се осъществи, като например текстът "XXI век като въпрос", писан на 26.01.2017 г., който започва така: "Страховете, свързани със света, в който живеем, се усилват"… 

"Има такава държава" е книга, която ясно показва, че ситуацията хич не е оптимистична, но все пак нещо трябва да се направи. Авторът така и завършва своя предговор: "Ала все някой овреме трябва да бие камбаната, щом България е на ръба на бездната".

Чуйте Тони Николов.

Снимки – ИК Хермес

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Изток/Запад" – художници задават остри въпроси към днешната демокрация

Обединени от активната си политическа позиция и острите въпроси, които задават към днешната демокрация, двама широко известни художници отправят сериозни провокации срещу общественото и политическо статукво днес чрез творби, понякога носещи рискове за самите автори. Изложбата "Изток/Запад" се открива на 26 ноември в Националната галерия "Квадрат..

публикувано на 26.11.24 в 08:50

Програмата DreamUp подкрепя уязвими деца и младежи

Рубриката "Епизоди от живота" запознава слушателите на "Нашият ден" с тригодишна програма DreamUp на фондация BCouse. Програмата подкрепя организации, предоставящи социални услуги за уязвими деца и младежи. Целта е да подпомогне развитието, потенциала и социализацията на деца и младежи без родителски грижи, деца, жертви на насилие, или..

публикувано на 26.11.24 в 08:34

"Лешникови градини" на Хайри Хамдан – пред читателите в Пловдив

Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан.  Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..

публикувано на 25.11.24 в 17:25
Николай Генов, Надежда Московска и д-р Катерина Кокинова

За четенето на книги

Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..

публикувано на 25.11.24 в 16:40
Стефан Данаилов

Пет години без Стефан Данаилов – спомен в звук

Архивите са живи в "Terra  Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..

публикувано на 25.11.24 в 12:47