След като превзе сърцата на световната публика на Театралната олимпиада в Унгария, "Коприна" разказа приказката си и пред зрителите на 31-вото "Варненско лято". Тази приказка обаче не е като другите. Тя не е изтъкана от митични герои и битка между доброто и злото, в края на която настъпва всеобщото щастие. В "Коприната" на Барико приказката спира времето и говори за единствената възможна любов – невъзможната.
В тъгата по любовта, която не можем да имаме, по жената, която не можем да бъдем, по самотния мъж, чийто образ е изтъкан от две липсващи жени, се ражда любовният стоицизъм, на който човек е способен. Подобна космическа тъга ражда космическото щастие, защото именно невъзможността създава вечността.
Да заживееш истински с другия чак когато него вече го няма, е поезия, която отеква в съзнанието на зрителите, впуснали се в историята на "Коприна". Майсторството на Алесандро Барико е предадено до съвършенство в спектакъла на Диана Добрева. Неслучайно постановката на Пловдивския драматичен театър беше селектирана и успешно представена на Театралната олимпиада, която тази година се проведе именно в Унгария.
Защо Ерве открива Елен, когато остава сам на камъка? Защо японката е олицетворение на жената, която Елен винаги е искала да бъде? Защо мъжът е бродеща сянка, която жените пълнят с кръв? Защо красотата често е в саможертвата, която правим в името на любовта? Защо днес само театърът, който умее да спира времето, ще може трайно да се настани в душите на хората?
Драматургът на "Коприна" Александър Секулов, според когото нашият театър е не само разбран, но и силно харесван, и режисьорката на спектакъла Диана Добрева отговарят. Първо на въпроса за коя любов е самата приказна история.
Боряна Братоева е актрисата, която влиза в ролята на Елен – съпругата на Ерве. Благодарение на персонажа си тя осъзнава какво всъщност е любовта – едно пълно отдаване на другия, в което просто даваш, без да очакваш нищо в замяна.
За ръкоплясканията на унгарската публика, за текста на Алесандро Барико и работата си с Диана Добрева, за сходната природа, която любовта и актьорската игра имат, но преди всичко за коя любов всъщност говори "Коприна" – Боряна Братоева разказва в звуковия файл.
В "Коприна" участват още Константин Еленков, Симеон Алексиев, Ивана Папазова, Маргита Гошева, Елена Кабасакалова, Патриция Пъндева, Мария Сотирова, Ирина Митева, Климентина Фърцова, Боряна Маноилова, Радина Думанян, Троян Гогов, Тодор Дърлянов, Алексей Кожухаров, Венелин Методиев, Красимир Василев, Димитър Банчев, Ивайло Христов и Стоян Сърданов.
Сценографията, която умело пренася зрителите от Франция в Япония и обратно, е дело на Мира Каланова. Костюмографията – на Марина Райчинова, а музиката – на Петя Диманова.
Снимки: Георги Вачев / viafest.org
Тази вечер се открива 75-ото издание на международния кинофестивал Берлинале. Световната премиера на новия филм на Том Тиквер "Светлината" ще даде началото на фестивала, който ще продължи до 23 февруари. На пресконференция днес новият ръководител на "Берлинале", американката Триша Тътъл, каза, че иска да превърне филмовия фестивал в място за..
Филмът е документален и се нарича Butterflies on Everest ("Пеперуди на Еверест " ). Той е дело на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча и е посветен на известния американски художник – хиперреалист с български произход Рос Росин, съобщава Андрей Янев за "Артефир". Заедно с него, с музика за същата продукция са се ангажирали Матео Куарон и..
Вече втора седмица продължава сеизмичната активност на о. Санторини. Наскоро на българския книжен пазар излезе "Мистерията на мумията" – новият роман на норвежкия писател Том Егеланд , автор на заглавията "Проектът Метусал", "Очите на демона", "Ефектът на Лазар". Интересен факт е, че в "Мистерията на мумията" Егеланд предсказва изригването..
Книгата "Приключения за летящи, пълзящи и четящи" на Деница Кючукова ще бъде представена премиерно днес от 17:30 в Художествена галерия – Добрич. Това е поредното събитие от инициативата на културния институт "Четвъртък вечер – време за срещи". Новата книга на Деница Кючукова ни среща с магични истории, разказани с удивително умение и тънко..
Личността, която ще представим днес е Димитър Еленов – актьор, режисьор и театрален педагог! Вълнението за нас е особено този път, чудехме се как точно да го направим и се спряхме на неговите лични изповеди, както и на неговия ученик Димитър Рачков. Ето какво казва той в книгата за Еленов "Свободен, по-свободен, Димитър": За Митко..
Неотдавна, при посещението ми в новото ателие на Живка, с удивление разбрах, че това място всъщност е било родният ѝ дом. Да, в София – днес вече..
През 2023 г. Софийска градска художествена галерия получава голямо дарение от Юлия Банкова и нейни близки – наследници на големия художник и скулптор..
С два концерта на 14 и 17 февруари в зала " Катя Попова " в Плевен и в зала " България " в София, Плевенската филхармония ще представи..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg