Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. д-р Неда Балканска

За многоликия образ на специалния педагог в съвременната образователна среда

Специалната педагогика е наука за която трябва да се говори. Какви специалисти се подготвят в Катедрата по специална педагогика към Факултета по науки за образованието и изкуствата на СУ "Св. Климент Охридски“? Дали обучението  постига  своите цели по посока изграждане на общество без дискриминация към лицата с увреждания, включването им във всички обществени слоеве на живот в зависимост от индивидуалните им особености?

Преди броени дни бе представена монография "Специална педагогика“, която е резултат от колективния труд на преподавателите от катедрата. Нейната цел е да бъде в помощ на студентите по специална педагогика, но на практика отразява и търсенията на университетските преподаватели. В нея са споделени визии за развитието, възпитанието, обучението, подкрепата и образованието на децата със специални образователни потребности ще разширят съвременните педагогически хоризонти и ще бъдат ключ за откриване на ефективни практически решения.

"Това което се опитахме да реализираме в нашия екипен труд беше да обрисуваме многоликия образ на специалния педагог. От специалния учите на деца и ученици със специални потребности и нарушения до ресурсния учител, както и подходите, които трябва да се включат в съвременната образователна среда “.

Това казва в интервю за БНР проф. д-р Неда Балканска, ръководител катедра "Специална педагогика" във факултета по науки за образованието и изкуствата за СУ “Св. Климент Охридски“.

Образованието трябва да се приобщи към децата със специални потребности, а не обратното – децата към образованието.
На национално ниво приобщаващото образование не се получава, тъй като голям проблем е намирането на ресурсни учители, които трябва да са мотивирани.

"Системата, трябва да бъде трансформирана“, казва още проф. д-р Неда Балканска.

Децата със специални образователни потребности провокират съвременните педагогически стандрати и са начин за откриване на ефективни практически решения.

Повече за интердисциплинарната наука "Специална педагогика", която намира приложение в различни сфери, като педагогическа, социална, терапевтична и консултативна, можете да чуете в  в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44