Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. д-р Неда Балканска

За многоликия образ на специалния педагог в съвременната образователна среда

Специалната педагогика е наука за която трябва да се говори. Какви специалисти се подготвят в Катедрата по специална педагогика към Факултета по науки за образованието и изкуствата на СУ "Св. Климент Охридски“? Дали обучението  постига  своите цели по посока изграждане на общество без дискриминация към лицата с увреждания, включването им във всички обществени слоеве на живот в зависимост от индивидуалните им особености?

Преди броени дни бе представена монография "Специална педагогика“, която е резултат от колективния труд на преподавателите от катедрата. Нейната цел е да бъде в помощ на студентите по специална педагогика, но на практика отразява и търсенията на университетските преподаватели. В нея са споделени визии за развитието, възпитанието, обучението, подкрепата и образованието на децата със специални образователни потребности ще разширят съвременните педагогически хоризонти и ще бъдат ключ за откриване на ефективни практически решения.

"Това което се опитахме да реализираме в нашия екипен труд беше да обрисуваме многоликия образ на специалния педагог. От специалния учите на деца и ученици със специални потребности и нарушения до ресурсния учител, както и подходите, които трябва да се включат в съвременната образователна среда “.

Това казва в интервю за БНР проф. д-р Неда Балканска, ръководител катедра "Специална педагогика" във факултета по науки за образованието и изкуствата за СУ “Св. Климент Охридски“.

Образованието трябва да се приобщи към децата със специални потребности, а не обратното – децата към образованието.
На национално ниво приобщаващото образование не се получава, тъй като голям проблем е намирането на ресурсни учители, които трябва да са мотивирани.

"Системата, трябва да бъде трансформирана“, казва още проф. д-р Неда Балканска.

Децата със специални образователни потребности провокират съвременните педагогически стандрати и са начин за откриване на ефективни практически решения.

Повече за интердисциплинарната наука "Специална педагогика", която намира приложение в различни сфери, като педагогическа, социална, терапевтична и консултативна, можете да чуете в  в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Споделяне на наследството

Валерия Хог от София учи и работи години наред в чужбина, както във Франция, така и в Ирландия. Село Владимир до Радомир я привлича с близостта си до София, със старите си къщи и прекрасната гледка към радомирската котловина.  Къщата, която тя възстановява, е строена преди век, така че спасяването е било съвсем навременно, даже закъсняло...

публикувано на 12.05.24 в 11:25

Вяра и суеверие

Темата за вярата и неверието логично е една от най-дискутираните в страниците на Свещеното Писание. В първата неделя след Възкресение Христово, наречена Томина, евангелското четиво от св. евангелист Йоан ни разказва за проявеното неверие от страна на св. ап. Тома, един от дванадесетте Христови ученици. Неверие, което благодарение на Спасителя..

публикувано на 12.05.24 в 09:05

Застрашено ли е европейското бъдеще на Грузия?

Застрашено ли е европейското бъдеще на Грузия, ако законопроектът за  " чуждестранните агенти " , който бе одобрен на второ четене и предизвика огромни протести в Тбилиси, бъде приет? На 11 май, в събота, предстои третото и може би фатално гласуване на този законопроект, който вероятно ще постави на риск цялото демократично наследство на..

публикувано на 11.05.24 в 08:50
Антония Ламбиева и Александра Величкова

Проявленията на земното

Антония Ламбиева и Александра Величкова са възпитанички на Националната художествена академия и заедно изработват керамика в ателието си в София. Освен керамични съдове за дома, те изработват и пана за градската среда. Както много млади керамици, двете дами присъстват активно в дигиталното пространство, където ги срещнах и аз. При все това и..

публикувано на 10.05.24 в 18:05
Константин Фотинов и сп.

130 години организирано журналистическо движение

През 1844 г. Константин Фотинов започва да издава сп. "Любословие" в град Смирна, който тогава се намира в пределите на българските земи под Османско владичество. С появата на това издание се заражда българският периодичен печат, чиято 180-годишнина честваме днес. Тази година се навършват и 130 години от появата на първото организирано..

публикувано на 10.05.24 в 15:46