Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Томов представи новата си книга "По времето на неизгубените следи"

| обновено на 14.06.23 в 10:27

Писателят Димитър Томов представи своята нова книга "По времето на неизгубените следи", в която откриваме разкази за съдбата на ботевските четници и за Освобождението на България. В едно интервю за предаването "Нашият ден", Томов сподели своите впечатления и мотивацията за създаването на тази книга.

Той посочи, че книгата на Марсел Пруст "По следите на изгубеното време", към която е възможно да се направи препратка (бел. ред.), може да се тълкува като изгубено време, но за него, възприемайки българската история като ученик, особено революционната част от нея, героите от Априлското въстание, Освобождението на България и последващите борби за национално обединение, са събития, които не трябва да бъдат забравяни.

Томов подчерта важността на запазването на тези факти и исторически събития, които формират нацията и народа. Той изрази загрижеността си за крехкостта на държавността, като посочи, че най-голямата заплаха за България не са външните фактори, а небрежността към езика и неграмотността. Томов е обнадежден от развитието на българските училища в чужбина и инициативата на българската държава в това отношение.

Той отбеляза, че отварянето на училища и образователни центрове в чужбина е важна инициатива, която подчертава почитта към народа и книжовната традиция на българите. Томов заяви още, че отварянето на български училища зад граница е нещо, което ще запази връзката с родината и културното наследство.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Димитър Томов е роден на 29 октомври 1957 г. в Павликени. Завършва българска филология във Факултета по славянски филологии и право в Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Десет години е зам. главен редактор на в. „Софийски университет“. Двадесет и пет години е директор на Университетско издателство „Св. Климент Охридски“. Автор е на редица статии и разкази във вестници и списания.

През 1985 г. излиза първата му книга „Пришълец“, през 1990 г. издава повестта „Животът продължава“, а през 1997 – „Българската книижовна школа“. През 2004 г. за сборника от разкази „Безкрайният катун. Цигански работи“ е удостоен с наградата „Николай Хайтов“ и е неин пръв носител. През 2005 г. издава сборник разкази „Трусове на любовта“. За сборника от разкази „Пътища“ през 2007 г. Димитър Томов получава Годишната награда на Съюза на българските писатели за най-добра белетристична книга за 2006 година.

През 2008 г. издава сборникът с разкази „Нос Павликени“. Разказите му са преведени на руски език под заглавие „Табор, которой уходит в небо“ и с тази книга през 2009 г. е приет за член на Съюза на руските писатели, което го прави първият български писател удостояван с такава чест. Разказите му са преведени и издадени още на английски и френски език. През 2010 г. получава наградата „Йордан Йовков“ за цялостно белетристично творчество и майсторство на разказа. 2016 г. получава Национална литературна награда на името на Георги Караславов за цялостното му творчество. Член на Съюза на българските писатели. Женен, с три деца.

Снимки: wikimedia.org
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как вярата може да помогне на хората около нас

В евангелското четиво от тази неделя при Христос донасят на постелка един разслаблен, т.е парализиран човек, когото Той изцелява с думите: "Дерзай, чедо, прощават ти се греховете". В случая Синът Божий извършва чудото заради вярата на тези, които го носят, което също не се случва за първи път. Намиращите се там книжниците веднага в един глас..

публикувано на 20.07.25 в 09:31
Данила Бабенко

Данила Бабенко: Не мога да разбера на какво се дължи упорството на ДАБ

Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да придобие статут на бежанец в България. Какви са аргументите на Данила да избяга в България и с какви проблеми се сблъска на институционално ниво у нас, разказва в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“...

публикувано на 20.07.25 в 08:45
адв. Велислав Величков

Велислав Величков: Прокуратурата води съда за носа

Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..

публикувано на 19.07.25 в 09:10
доц. Борис Грозданов

С навлизането на Deep Fakes обществото ще загуби доверие към всякакви информационни платформи

Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..

публикувано на 19.07.25 в 08:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45