Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Томов представи новата си книга "По времето на неизгубените следи"

| обновено на 14.06.23 в 10:27

Писателят Димитър Томов представи своята нова книга "По времето на неизгубените следи", в която откриваме разкази за съдбата на ботевските четници и за Освобождението на България. В едно интервю за предаването "Нашият ден", Томов сподели своите впечатления и мотивацията за създаването на тази книга.

Той посочи, че книгата на Марсел Пруст "По следите на изгубеното време", към която е възможно да се направи препратка (бел. ред.), може да се тълкува като изгубено време, но за него, възприемайки българската история като ученик, особено революционната част от нея, героите от Априлското въстание, Освобождението на България и последващите борби за национално обединение, са събития, които не трябва да бъдат забравяни.

Томов подчерта важността на запазването на тези факти и исторически събития, които формират нацията и народа. Той изрази загрижеността си за крехкостта на държавността, като посочи, че най-голямата заплаха за България не са външните фактори, а небрежността към езика и неграмотността. Томов е обнадежден от развитието на българските училища в чужбина и инициативата на българската държава в това отношение.

Той отбеляза, че отварянето на училища и образователни центрове в чужбина е важна инициатива, която подчертава почитта към народа и книжовната традиция на българите. Томов заяви още, че отварянето на български училища зад граница е нещо, което ще запази връзката с родината и културното наследство.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Димитър Томов е роден на 29 октомври 1957 г. в Павликени. Завършва българска филология във Факултета по славянски филологии и право в Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Десет години е зам. главен редактор на в. „Софийски университет“. Двадесет и пет години е директор на Университетско издателство „Св. Климент Охридски“. Автор е на редица статии и разкази във вестници и списания.

През 1985 г. излиза първата му книга „Пришълец“, през 1990 г. издава повестта „Животът продължава“, а през 1997 – „Българската книижовна школа“. През 2004 г. за сборника от разкази „Безкрайният катун. Цигански работи“ е удостоен с наградата „Николай Хайтов“ и е неин пръв носител. През 2005 г. издава сборник разкази „Трусове на любовта“. За сборника от разкази „Пътища“ през 2007 г. Димитър Томов получава Годишната награда на Съюза на българските писатели за най-добра белетристична книга за 2006 година.

През 2008 г. издава сборникът с разкази „Нос Павликени“. Разказите му са преведени на руски език под заглавие „Табор, которой уходит в небо“ и с тази книга през 2009 г. е приет за член на Съюза на руските писатели, което го прави първият български писател удостояван с такава чест. Разказите му са преведени и издадени още на английски и френски език. През 2010 г. получава наградата „Йордан Йовков“ за цялостно белетристично творчество и майсторство на разказа. 2016 г. получава Национална литературна награда на името на Георги Караславов за цялостното му творчество. Член на Съюза на българските писатели. Женен, с три деца.

Снимки: wikimedia.org
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Точка Илиева и силата на стенописите в обществения дебат

Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни стенописи красят стени в различни части на България, като последната ѝ творба е част от новия център на организацията "Грийнпийс". В предаването "Нашият ден" Илиева разказва за своята работа и..

публикувано на 25.11.24 в 09:36
Тодор Галев

Тодор Галев: Дезинформацията се потребява за конкретни политически цели

Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор Галев , доктор по социология в БАН, директор "Научни изследвания" в Центъра за изследване на демокрацията.   "Разпространението на комбинация от конспиративни теории и дезинформация се случва главно през..

публикувано на 25.11.24 в 09:00

Какво не достига в живота на християнина

Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..

публикувано на 24.11.24 в 09:35

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05