Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ваня Григорова: Заявленията за бюджет с дефицит под 3% са притеснителни

| обновено на 14.06.23 в 12:48
Ваня Григорова
Снимка: БГНЕС

Министерството на финансите има амбиция бюджетът да е с дефицит дори малко под 3% на касова основа. Това обяви зам.-министър Георги Клисурски пред депутатите от бюджетната комисия в парламента във вчерашния ден.

“По-интересно е това, което очакваме да се случи тази година, тъй като стандартно социалните разходи са подценени. Има много случаи, в които успяваме да увеличим минималната работна заплата, призоваваме да се увеличат обезщетения за безработица и майчинство. Това се случваше през последните години, докато не настъпи кризата – икономическа, здравна, а след това и политическа. В момента нямаме никаква сигурност за това как ще се адаптират доходите в настоящата социално-икономическа ситуация и това ни тревожи“, това каза в ефира на “Нашият ден“ Ваня Григорова, икономически съветник на КТ "Подкрепа".

“Още по-тревожни са заявленията на новите управляващи, че ще вкарат в Народното събрание бюджет с дори по-малко (бел. ред.) от 3% дефицит. Това е изключително притеснително, тъй като това означава снижаване на социалните разходи или орязване на капиталовите“, посочва още тя в интервю за БНР.

В ефира на предаването Григорова каза още:

“Очакваме в следващите една-две седмици новият бюджет да премине през обсъждане през Националния съвет за тристранно сътрудничество, където ще поставим отново исканията си за увеличаване на минималната работна заплата и увеличаване на максималния осигурителен доход“.

“Знаем, че предходното правителство на “Продължаваме промяната“ беше стигматизирано, защото направи големи социални разходи и по този начин затруднява бюджета“, припомни тя и посочи:

“Затруднява го не с увеличаване на социалните разходи, а с това, че не даде възможност осигурителните фондове да се напълнят със средства, с които да се покриват въпросните разходи, а именно увеличаването на пенсиите“.

Чуйте пълни разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екологията като емоция – природата като дом

Според консервативния мислител Роджър Скрутън за трезво отношение към климатичните промени не е достатъчна нито експертността на експертите, нито паническата атака на прогностиците. Нужна е емоция и то любов към дома, която да ни помогне да вместим "природата у дома". Доколко постижимо е това, разсъждава д-р Маргарита Габровска в "Часът на..

публикувано на 25.06.24 в 11:26

Д-р Джон Брок: Хората и Земята имат общо бъдеще

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" представяме репортаж от лекцията на проф. Джон Брок, озаглавена "Ритъмът на Земята". Тази лекция е част от фестивала "Столица/Литература", организиран от Фондация "Елизабет Костова". Темата на лекцията се фокусира върху промените в химическия състав на атмосферата през последните десетилетия и..

обновено на 25.06.24 в 10:55

Фалшивата информация – има ли универсален метод за разпознаване?

В рубриката "Епизоди от живота" гл. асистент д-р Стефан Марков, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски" и от Института по философия и социология при БАН, а също и автор на новоизлязлата книга "Алгоритми на заблудата",  както и автор на новоизлязлата книга "Алгоритми на заблудата", разкрива какво е фалшива информация в епохата на постистина. В..

публикувано на 25.06.24 в 10:01

Театър и храна

Фифика Георгиева завършва актьорско майсторство за куклен театър и известно време животът ѝ е тясно свързан с театъра, а сетне тя се посвещава поравно на театъра и на храната. Така е и днес, години по-късно, както в проектите ѝ за деца, така и в проектите ѝ за възрастни. За нея производството на сладка, лютеница и сладоледи е почивка от..

публикувано на 24.06.24 в 18:20

Младите, киното, или накъде ни насочват мечтите?

В рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" Теодор Неделчев, ученик, който се занимава с кино, сподели своята история и вдъхновение. В отговор на въпроса кога е решил, че ще бъде свързан с киното, той разказа: "Тази идея ми беше дадена още в ранното детство от моя баща, който обожаваше да гледа филми. Аз бях примамен доста приятно..

обновено на 24.06.24 в 13:52