Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Любослав Костов:

Да направим бюджет, който да повишава благосъстоянието на всички икономически субекти

Любослав Костов
Снимка: Личен архив

Какво предстои до края на месец юни в условията, в които имаме удължаване на миналогодишния бюджет, но и очакваме новото предложение.

“Самият удължителен закон така, както беше приет, дава гаранции, че индексацията на пенсиите ще се случи от 1 юли. Дава гаранции, че всички нормативно приети разпоредби от този момент ще продължат да са такива, каквито са“, казва в ефира на “Нашият ден“ Любослав Костов, главен икономист на КНСБ посочва:

“Но това далеч не трябва да ни успокоява, тъй като запазваме равнището на социалните плащания и на заплатите, това означава тяхното замразяване. Това, което синдикатите искат от изпълнителната власт“.

“За да се приеме Бюджет 2023 са необходими поне пет-шест седмици, като в тези седмици, процедурата започва с обсъждане в Националния съвет за тристранно сътрудничество, където сме ние социалните партньори и третата страна – държавата. Това, което очакваме от г-н Василев, е възможно най-бързо като изготви новите параметри на Бюджет 2023, той да бъде внесен в НСТС за обсъждане и едва след това да замине към парламента за съответните комисии, първо, второ четене и т.н.“, казва още той.

Какви инструменти могат да бъдат приложени в този държавен бюджет?

“Да върнем ДДС-то там, където беше, защото се оказа, че нито за ресторантите, нито за хляба, нито за брашното даде ефект. Имаше ефект, но не за потребителите, а за търговците и производителите, ако искаме да ги подпомагаме, това се прави през разходите, а не през приходите“, казва той.

“Моето пожелание е да бъдем реалисти и прагматици и да направим такъв бюджет, който да повишава благосъстоянието на всички икономически субекти, както на бизнеса, така и на домакинствата“, пожелава икономистът в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Зимата наближава: Къде са кризисните центрове за спешно настаняване?

В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..

обновено на 26.11.24 в 11:01
Марина Кисьова

Марина Кисьова: За активните граждани на Пловдив и справянето с местните проблеми

За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..

публикувано на 26.11.24 в 10:12

Ромските общности на България и дезинформацията

Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..

публикувано на 26.11.24 в 09:34

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06