Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нова стихосбирка на Катя Кремзер с българска премиера

"Дланите на Господ" е четвъртата стихосбирка, родена от творческите инвенции на Катя Кремзер – вече утвърден и разпознаваем автор не само в онлайн пространството, но и с признание като член на Съюза на българските писатели. Активността на поетесата в интернет чрез нейните поетически фрески се забелязва не само от професионалната литературна общност, но и от широк кръг читатели, които четат и коментират новите ѝ творби"– пише редакторът на тази книга Анжела Димчева. И още:

"Предходната книга на К. Кремзер "Пясъчна роза" беше запомнена от критиката с вградения в текста космополитизъм на високата европейска култура, с интонациите на френския феминизъм, с благородството и съчувствието към страдащите, с изящната романтика на стихове, инспирирани от музиката на Чайковски и Шуберт, песните на Андреас Бурани и Кристина Щюрмер, от загадъчността на фадо ритъма. Голяма част от творбите третираха вечните теми за греха и опрощението, за християнските ценности и моралното падение на човека, за облагородяващата сила на словото.

Този тематичен кръг присъства и в новата стихосбирка "Дланите на Господ“, като обаче приказната фантазност е отстъпила място на една по-дълбока философска изказност. Без да говорим за религиозна фактура и дидактика, в тези стихове присъстват осезаемо Бог и неговите превъплъщения – особено в едноименния цикъл (четвърти в книгата), където различните аспекти на човешкото и божественото се преплитат в естествен венец.

С новата си поетична книга Катя Кремзер създава своя карта на любовното чувство. То присъства почти във всяка творба – в неговите три ипостази: божествена любов, еротична любов, имагинерна любов.

Повлияна от поезията на Любомир Левчев, образец на орфическия канон, Катя Кремзер подчинява творчеството си на максимата: Бог е любов и любовта е Бог. Към тях се добавят тайната, свободата, вечното търсене и преодоляването на времето и пространството – като проекция на космическото."

Катя Кремзер дели живота и творчеството си между две държави – България и Австрия. Участва активно в културния живот на българите във Виена, работи и в областта на културната журналистика.

Новата ѝ стихосбирка "Дланите на Господ" беше представена в Българския културен център в София, с участието на издателя Пламен Тотев и литературния критик Анжела Димчева, чиито гласове присъстват в репортажния запис на Димитрина Кюркчиева за "Артефир". В звуковия файл ще чуете и стиховете на Катя Кремзер.

Снимките са предоставени от Анжела Димчева

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Да поЧетем" за четвърти път на площад "Славейков"

Ежегодната инициатива "Да поЧетем" преобразява емблематичния площад "Славейков" в нестандартна културна сцена в чест на 24 май за четвърти път. Богатата програма от литературни, образователни и културни събития очаква посетители от всички възрасти, за да представи разнообразните начини да се радват на българската писменост и творчество...

публикувано на 23.05.24 в 16:48

Пролетният панаир на книгата започва на 24 май

Традиционният Пролетен панаир на книгата, организиран от Асоциация "Българска книга", се завръща за поредна година, за да зарадва жителите и гостите на София. Тази година събитието ще започне на 24 май. Панаирът ще бъде разположен в градинката пред НДК, където над 140 издателства ще представят избрани заглавия на площ от над 1500 квадратни метра...

публикувано на 23.05.24 в 16:30
Елка Златева и Славия Бърлиева

Изложбата "За Кирил и Методий някога и сега" е открита в София

Експозицията е разположена в Античния културно-комуникационен комплекс "Сердика" (Ларго София) и е част от програмата на Европейския културен маршрут "Кирил и Методий" на Съвета на Европа, чиято годишна асамблея се провежда в столицата ни. "Кирило-Методиевската традиция е наистина един европейски феномен, който, въпреки опитите през различни..

публикувано на 23.05.24 в 11:47

Фестивалът Shapeshift: Прекалено ли е да мечтаем за утопия?

Предстои второто издание на фестивала Shapeshift , изследващ процесите на технологична трансформация и пресечната точка между човека, изкуството и иновацията. Домакин на тридневното събитие (31 май – 2 юни) , което включва лекции, работилници, изложби, кинопрожекции, музика и технологични демонстрации, е НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" . Повече за..

публикувано на 23.05.24 в 09:17