Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Дишай" – разговорът за нас, който продължава цял живот

Дори когато човек греши в любовта, то не е от нелюбов. И пиесата на Дънкан Макмилан "Дишай" обрисува това с "разговор, който продължава цял живот". Режисьор на постановката, която има няколко номинации за "Аскеер", е Марий Росен. По негови думи "Дишай" всъщност е последният разговор, който ни е останал. Разговор, който започва с "бебе" и завършва с "обичам те".

Двама млади, абсолютни представители на модерните европейци, се обичат и искат естественото развитие в едни любовни отношения – дете. Но тук човешкият ум си казва думата: прекалено много мисли за живота и бъдещето на света; за планетата, която обитаваме, и нейните катастрофи; за другите, от които сме част, но които са и повече, и по-малко от нас; за това как се живее в една постоянна тревога от близкия край; за продължаването на човешкия род, който се нуждае от спасители.

Ами въпросите от типа на: достатъчно добри хора ли сме, за да имаме дете, или – как и какво ще кажем на нашите, вашите, света? Живее ли ни се, или всъщност смисълът на живота е в това да сме двама?

Мисли, които ни задушават, вместо просто да ги зарежем и да действаме. Тогава пък животът е само един миг и този миг ни се иска да е единствено наш.

Смъртта също намира място в този разговор, но за това трябва да гледате пиесата. В нея участват Бойко Кръстанов и Елена Телбис. Тях можете да чуете в звуковия файл. "Какво се случва" ги срещна след "Дишай" на театралното "Варненско лято" 2023.

Снимка – Театрална работилница "Сфумато"

По публикацията работи: Милена Очипалска
ВИЖТЕ ОЩЕ

Седемте смъртни гряха в седем платна на Албино Пити

Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..

публикувано на 10.05.25 в 09:45
Джими Тюрел, ДЕСЕТ, 2025 – кадър Fred Moon

Навътре в града, навън от системата

В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..

публикувано на 09.05.25 в 17:25
 Димитър Узунов (вляво) и Емил Янев

Един ренесансов персонаж от XXI век

В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..

публикувано на 09.05.25 в 16:25

Какво е чудо станало в Япония

В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..

публикувано на 09.05.25 в 15:20

Пловдив се обогатява с уникално културно пространство – "Ателие 47"

Ново културно пространство отвори врати в Пловдив преди дни. Мястото се казва "Ателие 47" и програмата включва курсове по импровизационен театър, театрална школа, събития с лектори от различни сфери на изкуството, науката и духовното развитие, както и вдъхновяващи събития за себеразвитие. Чуйте интервюто на Юлия Владимирова със създателите на..

обновено на 09.05.25 в 11:32