Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Дишай" – разговорът за нас, който продължава цял живот

Дори когато човек греши в любовта, то не е от нелюбов. И пиесата на Дънкан Макмилан "Дишай" обрисува това с "разговор, който продължава цял живот". Режисьор на постановката, която има няколко номинации за "Аскеер", е Марий Росен. По негови думи "Дишай" всъщност е последният разговор, който ни е останал. Разговор, който започва с "бебе" и завършва с "обичам те".

Двама млади, абсолютни представители на модерните европейци, се обичат и искат естественото развитие в едни любовни отношения – дете. Но тук човешкият ум си казва думата: прекалено много мисли за живота и бъдещето на света; за планетата, която обитаваме, и нейните катастрофи; за другите, от които сме част, но които са и повече, и по-малко от нас; за това как се живее в една постоянна тревога от близкия край; за продължаването на човешкия род, който се нуждае от спасители.

Ами въпросите от типа на: достатъчно добри хора ли сме, за да имаме дете, или – как и какво ще кажем на нашите, вашите, света? Живее ли ни се, или всъщност смисълът на живота е в това да сме двама?

Мисли, които ни задушават, вместо просто да ги зарежем и да действаме. Тогава пък животът е само един миг и този миг ни се иска да е единствено наш.

Смъртта също намира място в този разговор, но за това трябва да гледате пиесата. В нея участват Бойко Кръстанов и Елена Телбис. Тях можете да чуете в звуковия файл. "Какво се случва" ги срещна след "Дишай" на театралното "Варненско лято" 2023.

Снимка – Театрална работилница "Сфумато"

По публикацията работи: Милена Очипалска
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийският международен литературен фестивал – поле за среща със световни писатели

От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК.  Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..

публикувано на 28.11.24 в 11:10

Преподавателят и Принцът: Нишкови за фотографията – като страст и професия

В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..

публикувано на 28.11.24 в 09:46
Тодор П. Тодоров

Тодор П. Тодоров: За честването на 15 години от създаването на Европейската награда за литература

Европа чества 15 години от създаването на Европейската награда за литература . По този повод в Брюксел бяха организирани поредица от събития и дискусии с отличени през последните три години писатели. В "Нашият ден" носителят на Специално отличие от Наградата за литература на ЕС Тодор П. Тодоров разказва за гостуването си в столицата на..

публикувано на 28.11.24 в 08:43

"Безсъдбовност" – романът на Нобеловия лауреат Имре Кертес

"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..

публикувано на 27.11.24 в 17:35

"Есенна соната" на Плевенския театър гостува в София

Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...

публикувано на 27.11.24 в 14:34