Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо е важно опазването на подводното културно наследство на България?

Снимка: Центърът за подводна археология

Центърът за подводна археология в Созопол провежда ежегодни археологически проучвания. Той е основан през 1978 г. и е най-старото учреждение от този тип в Източна Европа и представлява първата подобна институция, която работи  активно в района на Черно море.

"Археологическите останки, които се откриват под вода в Черно море, са важна част от културното наследство. Те са по-специфични за разлика от другите, които се намират на сушата и могат много по-трудно да бъдат видени."

Това казва в "Terraкултура“ д-р Калин Димитров, археолог, участвал в подготовката на цялостната публикация на Варненския некропол,  съвместно с Археологическия музей във Варна. Той работи в тясна връзка и с Центъра за подводна археология в Созопол.

Според него в начина, по който те са се оказали на морското дъно, се крие един дълъг и много интересен разказ. Такива са праисторическите останки, които са свидетелства за промяната на нивото на Черно море.

"Има реален феномен за промяна на нивото, по-точно покачване на нивото на Черно море, и до заливане на части от древната брегова ивица, която днес се намира под вода. Това обяснява факта, че на дълбочина от 10 метра се откриват останки от 5-о, 4-то и 3-то хилядолетие. Това е доказателство, че бреговата линия в миналото е била по-навътре“, допълва д-р Калин Димитров.

Варненският некропол е световно признат феномен. От момента на откриването си преди 50 години до днес той е във фокуса на много дискусии. Той включва над 3000 златни предмета с общо тегло над 6 кг, намерени в гробовете, и до момента остава най-ранното свидетелство за йерархия в човешката история. Най-древното обработено злато днес блести във витрините на Варненския археологически музей

Центърът за подводна археология, в лицето на своите изследователи и специалисти, е ангажиран активно с проучването и опазването на подводното културно наследство на България.

"Едното проучване е на акватория на град Несебър. Една трета от древния град е под вода. Това са крепостните стени, пристанища, вълноломи. Всяка година ние проучваме тези внушителни останки на древния град под вода. Друго проучване ежегодно се прави в акваторията на Созопол, където проучваме останки от древното пристанище на града“, посочва д-р Найден Прахов, директор на Центъра за подводна археология в Созопол.

Чуйте подробности в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Никола Вандов с първа награда за цялостен принос към българския театър

Никола Вандов е първият носител на наградата за цялостен принос към българския театър на Обществото на независимите театрални критици, което е член на Международната организация на театралните критици. Обществото присъди Годишната си награда на уважавания театровед за неговата неизменна преданост и рицарско служене на българския театър, за..

публикувано на 30.06.24 в 12:15

Белият цвят на камъка в изложбата на Иван Русев

Изложбата на Иван Русев "Бяло" в галерия "Арте"  е част от събитията по повод 70-aта годишнина на автора.  Камерната експозиция включва 11 бели каменни пластики, 20 рисунки във вътрешното пространство и няколко по-големи скулптури в откритото пространство на галерията. Обединяващото е белият цвят на камъка и мощната творческа енергия на автора...

публикувано на 30.06.24 в 08:50

Граф Дренски – безделник по душа

В книгата си "Граф Дренски – безделник по душа" Траян Антов представя коктейл от лични спомени, шеги и закачки, разкази за остров Бали и Виетнам и опити за сериозни разсъждения. На страниците се мяркат негови роднини и Румен Урумов, Елисавета Багряна, Елена Бобевска, Таню Киряков, Пламен Димитров, Дора Габе, Тома Спространов, Весел Цанков, Ники..

публикувано на 29.06.24 в 12:35
Асен Блатечки и Николай Урумов

Николай Урумов поставя "Зимните навици на зайците" в Ловеч

Драматичният театър в Ловеч между две премиери в края на сезона – в "Артефир" разказва директорката на ДТ "Борис Луканов" Биляна Петрова . "Зимните навици на зайците" е пиеса, писана от Станислав Стратиев през 1996 година и поставяна само веднъж. Николай Урумов, в качеството на режисьор и актьор, съживява този сатиричен сюжет  за "България,..

публикувано на 29.06.24 в 11:35
Автопортрет, 1983

За материалното и духовно наследство на Дечко Узунов

Казанлък е град, който освен наследството на траките и аромата на роза дамасцена може да предложи на своите гости едно пътуване в чудния свят на изобразителното изкуство. На 27 юни в Софийската градска художествена галерия се състоя лекция на тема "Дечко Узунов и неговото наследство в Казанлък". В "Артефир" д-р Пламен Петров говори за..

публикувано на 29.06.24 в 08:30