Защо животът на гражданите на България е толкова сложен? В “Нашият ден“ се представят две градски истории, разказани от Александър Градинаров, жителката на столичния кв. “Мусагеница“ Албена Ангелова, кмета на столичния район "Студентски" Петко Горанов и инвеститорите Цветомир Владимиров и Петьо Блъсков.
Първата от историите, които прозвучаха в ефира на предаването е казусът “Мусагеница“ и Блъсков. Обектът на този конфликт е един апетитен имот до метростанция “Г.М. Димитров“, до бензиностанцията. Това е имот, който хората от квартала помнят като площадка за игра, на която са отгледали техните деца.
Един имот от общинска става частна собственост в годините. Какво обаче налага това да бъде апортиран в капитала на общинското дружество “Пазар-Изток“?
Според Александър Градинаров имотът бавно и методично е обявен за продажба, без да бъде защитен обществения интерес. Имотът е продаден тогава за 150 000 лева. Имотът се продава на търг, който печели издателят Петьо Блъсков.
“Това, което взриви обществеността в последните няколко месеца беше една виза за проектиране, върху съответния имот. Мусагенчани светкавично произведоха една подписка с над 3000 подписа, която чрез кмета на района Петко Горанов беше внесена в общинския съвет. Към нея беше внесен и един доклад, с който се иска отмяна на решението на съвета имотът да бъде отреден за жилищно строителство и вместо това да остане за озеленяване. Откакто протестът е на дневен ред в района стават странни неща. Появи се масирано подпалване на контейнери за отпадъци, през ден, през два се палеше по някоя кофа късно вечерта. Протестът в района на "Мусагеница" започна като израз на гражданска позиция и се отнасяше до застрояването на зелени площи и нарушаването на околната среда“, казва той.
В разговор с Петъо Блъсков с екипа на “Нашият ден“ той отрича подобни намерения и посочва, че има законно право да изгради сградата си. Той обвинява протестиращите, че “помпат беззаконие“ и че кметът Петко Горанов търси политически дивиденти.
Албена Ангелова, жителка на "Мусагеница", обяснява, че протестът възникна спонтанно и не преследва политически мотиви или цели. Тя призовава хората да допринасят за себе си и за обществото, да спрат агресията и насилието, които не решават проблемите.
Цветомир Владимиров, другият инвеститор, разкрива, че проектът за сградата в "Студентски" район е бил включен в плана за студентски град от 2008 г. и получил разрешителни за строеж. Въпреки това, настъпила е промяна в ограничението за височина на сградите, което засегна и тяхната сграда. Според Владимиров, проблемът е възникнал от неправомерни действия и намеса на кмета Петко Горанов, който издаде заповед за незаконен строеж, която той не е имал правомощията да издаде.
Коя е другата история и как завършва първата – чуйте пълния разговор в звуковия файл.
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg