Космическият необят и астропътешествията отново ще се доближат с третото издание на младежкия научен фестивал "Ало, Космос! Говори България", който ще се проведе на 29 юни в София тех парк.
Сред акцентите в тазгодишната програма е възможността за разговор със Суати Мохан, космическа инженерка и ръководителка на приземяването на марсохода "Пърсивиърънс" на червената планета. Публиката ще се срещне чрез видеовръзка и с един от големите популяризатори на науката Джим Ал Халили, автор на издадените на български "Красива наука" и "Пътеводител в квантовия свят".
Посетителите ще могат да посетят виртуално Европейската лаборатория за ядрени изследвания ЦЕРН, където се провеждат едни от най-важните фундаментални експерименти във физиката, а българският пилот и световен рекордьор капитан Николай Калайджиев ще демонстрира виртуозните си умения
Сред темите на фестивала са черни дупки, телепортация и квантово криптиране, пътешествие във времето, клониране и живот до границите на безсмъртието, Антарктида и всичко, за което Жул Верн и фантастиката са се сетили или пък не още не.
Фестивалът и множеството работилници и занимания са отворен за посещение от деца, родители и учители и са напълно безплатни.
Първите две издания на фестивала привлякоха над 3000 души и имаха обща ефирна и електронна аудитория от над 22 милиона души от цял свят.
Организатор на събитието е националния Space & STEAM клъстер и Атлантическия клуб в България, с решаващата подкрепа на посолство на САЩ у нас и НАСА.
За програмата разказва доц. д-р Владимир Божилов от катедра астрономия към физическия факултет на СУ, също партньор на събитието.
Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки напредъка на медицинската наука, "изчезнали" уж болести отново се появяват, страдат децата, преживяват го родителите. Какви са причините, как да се справим със съмненията към ваксините? – въпроси към..
В периода 16–20 май 2025 г. в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София ще се проведе международна среща под надслов Heritage in Action: Revive&Thrive2BG насочена към студенти и преподаватели, с акцент върху културното наследство и спорта като взаимосвързани елементи на съвременното образование. "Основната цел е на..
Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..
Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов..
Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg