Ще излезем ли някога от територията на страха от "джендър"-а и Истанбулската конвенция? Темата коментира в ефира на "Нашият ден“ социологът Милена Статева, председател на Управителния съвет на "Орион грид“.
ЕС вече се присъедини към Истанбулската конвенция, а в момента БСП събира подписи за референдум срещу "джендър идеологията“.
"Ако не противодействаме на антиджендър идеологията, хората няма да се спасят от страховете си от джендър-а. Дори по-сериозни проблеми ни очакват, тъй като цялата тази кампания, която вся толкова много страх и дори гняв в обикновените хора по отношения на Истанбулската конвенция, опропасти понятието джендър", посочва Милена Статева.
Тя допълва, че това е целенасочена кампания, която атакува не само жените и хората с различна сексуална ориентация, поведение и идентичност. В същност става въпрос за една сериозна атака върху прогресивните ценности и демокрацията.
От първи юли в Русия е в сила една заповед, според която в руските клиники ще работят сексолози, които ще помагат на пациентите да превъзмогнат хомосексуалността и различни сексуални психични разстройства.
"Хората на високо ниво, които биха одобрили подобна заповед, са определено крайнодесни политици“, посочва социологът.
Според нея не бива да се страхуваме от различието. Понятието джендър ни помага. То е аналитична концепция, която позволява да се работи с различните неща. Тя е разработена, за да се осмислят властовите неравенства.
Чуйте подробности в звуковия файл.
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg