Ще излезем ли някога от територията на страха от "джендър"-а и Истанбулската конвенция? Темата коментира в ефира на "Нашият ден“ социологът Милена Статева, председател на Управителния съвет на "Орион грид“.
ЕС вече се присъедини към Истанбулската конвенция, а в момента БСП събира подписи за референдум срещу "джендър идеологията“.
"Ако не противодействаме на антиджендър идеологията, хората няма да се спасят от страховете си от джендър-а. Дори по-сериозни проблеми ни очакват, тъй като цялата тази кампания, която вся толкова много страх и дори гняв в обикновените хора по отношения на Истанбулската конвенция, опропасти понятието джендър", посочва Милена Статева.
Тя допълва, че това е целенасочена кампания, която атакува не само жените и хората с различна сексуална ориентация, поведение и идентичност. В същност става въпрос за една сериозна атака върху прогресивните ценности и демокрацията.
От първи юли в Русия е в сила една заповед, според която в руските клиники ще работят сексолози, които ще помагат на пациентите да превъзмогнат хомосексуалността и различни сексуални психични разстройства.
"Хората на високо ниво, които биха одобрили подобна заповед, са определено крайнодесни политици“, посочва социологът.
Според нея не бива да се страхуваме от различието. Понятието джендър ни помага. То е аналитична концепция, която позволява да се работи с различните неща. Тя е разработена, за да се осмислят властовите неравенства.
Чуйте подробности в звуковия файл.
Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..
Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..
Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..
Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..
Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея? На тези въпроси в "Нашият..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg