"Да изправиш мит и ирония едно срещу друго, като в същото време изказваш дистанцирното си уважение към 95-годишната реално съществуваща героиня, е смело начинание и заслужава адмирации", пише "Франкфуртер алгемайне цайтунг" за книгата на Анне Вебер (1964) "Анет, епос за една героиня".
Това е разказ във формата на поезия за живота на Ан Боманоар, чийто живот е бурен, изпълнен с много събития и превратности. Трудна задача за писателката, която балансира с немалка доза ирония на границата на документалното и фикционалното, като второто е по-скоро в творческия подход към фактите от бурния живот на Ан Боманоар, научени от самата нея.
За да създаде своя епос в стихове, Анне Вебер се е срещала с нея и е записвала устните ѝ разкази, а също е ползвала и мемоарната ѝ книга. Вероятно този граничен начин на писане между прозата и поезията е инспириран от самия живот на героинята Анет.
Родена е в Бретан в бедно семейство и съвсем млада става член на Съпротивата през Втората световна война. След това става лекарка в Марсилия, а през 1959 г. е осъдена на 10 години затвор за участието ѝ в алжирското движение за независимост. Въобще през целия си живот Анет/ Ан се бори неуморно срещу несправедливостите в света. Не я разколебават неуспехите, защото притежава сила на духа, смелост да се бори и вяра в свободата.
"Анет, епос за една героиня" на Анне Вебер е книга не само за историята на отминалия ХХ век, но и може да се чете в контекста на съвремието ни. Тя получава наградата "Роман на годината" 2020 от Германския борсов съюз на книжарите.
Преводът на български е на Жанина Драгостинова, чуйте я.
Снимка – изд. Black Flamingo Publishing
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg