Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Епос от Анне Вебер за живота на Ан Боманоар

"Да изправиш мит и ирония едно срещу друго, като в същото време изказваш дистанцирното си уважение към 95-годишната реално съществуваща героиня, е смело начинание и заслужава адмирации", пише "Франкфуртер алгемайне цайтунг" за книгата на Анне Вебер (1964) "Анет, епос за една героиня". 

Това е разказ във формата на поезия за живота на Ан Боманоар, чийто живот е бурен, изпълнен с много събития и превратности. Трудна задача за писателката, която балансира с немалка доза ирония на границата на документалното и фикционалното, като второто е по-скоро в творческия подход към фактите от бурния живот на Ан Боманоар, научени от самата нея. 

За да създаде своя епос в стихове, Анне Вебер се е срещала с нея и е записвала устните ѝ разкази, а също е ползвала и мемоарната ѝ книга. Вероятно този граничен начин на писане между прозата и поезията е инспириран от самия живот на героинята Анет. 

Родена е в Бретан в бедно семейство и съвсем млада става член на Съпротивата през Втората световна война. След това става лекарка в Марсилия, а през 1959 г. е осъдена на 10 години затвор за участието ѝ в алжирското движение за независимост. Въобще през целия си живот Анет/ Ан се бори неуморно срещу несправедливостите в света. Не я разколебават неуспехите, защото притежава сила на духа, смелост да се бори и вяра в свободата. 

"Анет, епос за една героиня" на Анне Вебер е книга не само за историята на отминалия ХХ век, но и може да се чете в контекста на съвремието ни. Тя получава наградата "Роман на годината" 2020 от Германския борсов съюз на книжарите. 

Преводът на български е на Жанина Драгостинова, чуйте я.

Снимка – изд. Black Flamingo Publishing

По публикацията работи: Милена Очипалска
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва Международният детски театрален фестивал "Вълшебната завеса" в Търговище

Международният фестивал на спектаклите за деца "Вълшебната завеса" подготвя 15 пътешествия в света на детско-юношеския театър. Тази година от 12 до 17 май Търговище ще се превърне в приказен център на театралното изкуство , привличайки малки и големи зрители, информират от ръководството на Драматичния театър в областния град. За двадесет..

публикувано на 12.05.25 в 10:54

Започват 41-вите Кирило-Методиевски четения в Софийския университет

На 12 и 13 май в Ректората на Софийския университет "Свети Климент Охридски" ще се проведат 41-те Кирило-Методиевски четения , посветени на 45-годишнината от създаването на Катедрата по кирилометодиевистика при Факултета по славянски филологии на СУ. В "Нашият ден" разговаряме с ръководителя на катедрата проф. Андрей Бояджиев за ролята на..

публикувано на 12.05.25 в 09:27

Изключителната европейска съдба на семейство Канети

Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14 май . В София (12 и 13 май) и Русе (14 май) – родното място на семейство Канети на брега на Дунав – културната институция ще отдаде почит на тримата братя от еврейската фамилия, родени в България в..

публикувано на 11.05.25 в 11:11

Седемте смъртни гряха в седем платна на Албино Пити

Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..

публикувано на 10.05.25 в 09:45
Джими Тюрел, ДЕСЕТ, 2025 – кадър Fred Moon

Навътре в града, навън от системата

В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..

публикувано на 09.05.25 в 17:25