"Да изправиш мит и ирония едно срещу друго, като в същото време изказваш дистанцирното си уважение към 95-годишната реално съществуваща героиня, е смело начинание и заслужава адмирации", пише "Франкфуртер алгемайне цайтунг" за книгата на Анне Вебер (1964) "Анет, епос за една героиня".
Това е разказ във формата на поезия за живота на Ан Боманоар, чийто живот е бурен, изпълнен с много събития и превратности. Трудна задача за писателката, която балансира с немалка доза ирония на границата на документалното и фикционалното, като второто е по-скоро в творческия подход към фактите от бурния живот на Ан Боманоар, научени от самата нея.
За да създаде своя епос в стихове, Анне Вебер се е срещала с нея и е записвала устните ѝ разкази, а също е ползвала и мемоарната ѝ книга. Вероятно този граничен начин на писане между прозата и поезията е инспириран от самия живот на героинята Анет.
Родена е в Бретан в бедно семейство и съвсем млада става член на Съпротивата през Втората световна война. След това става лекарка в Марсилия, а през 1959 г. е осъдена на 10 години затвор за участието ѝ в алжирското движение за независимост. Въобще през целия си живот Анет/ Ан се бори неуморно срещу несправедливостите в света. Не я разколебават неуспехите, защото притежава сила на духа, смелост да се бори и вяра в свободата.
"Анет, епос за една героиня" на Анне Вебер е книга не само за историята на отминалия ХХ век, но и може да се чете в контекста на съвремието ни. Тя получава наградата "Роман на годината" 2020 от Германския борсов съюз на книжарите.
Преводът на български е на Жанина Драгостинова, чуйте я.
Снимка – изд. Black Flamingo Publishing
В епизод 570 "Трамвай по желание" среща своята публика с ректора на НАТФИЗ Мирослав Дачев. Мирослав Дачев е професор по семиотика на изкуството в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Възпитаник е на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Доктор на филологическите науки от 1997 г. с тезата "Семиотика на цвета". Доцент от 1999 г. и професор по..
Алтернативното пространство ReBonkers във Варна е разположено на 200 кв. м, по-голямата част от което е под земята. Залата представлява тунел – истински ъндърграунд. Сцената за независимо изкуство спечели финансиране по програма "Посланическият фонд за културна презервация" на посолството на САЩ в България, което ще помогне за осъвременяване ѝ...
С впечатляваща изложба музеят "Дом на хумора и сатирата" в Габрово отбелязва 120-годишнината от рождението на художника Стоян Венев – един от класиците на българското изобразително изкуство. Експозицията включва над 200 живописни платна, карикатури, сатирични рисунки, етюди и акварели, както и прожекция на четири документални филма за личността..
"Цяло лято чаках участието си на Solar Summer. Това бяха най-добрите 6 часа в моя живот. Сега мога да умра като щастлив човек" , така сподели с хилядите си фенове в "Туитър" големият Фед ле Гранд своята изява в афиша на фестивала Solar Summer през 2013 година. Нидерландската мегазвезда показа, че няма предел на настроението, което не може да..
Петима поети, писатели и преводачи – Иванка Могилска, Мирослав Христов, Виолета Радкова, Ангел Игов и Йордан Радичков-внук, споделят литературните си асоциации с Коледните празници. Какво четем по празниците? Остава ли ни повече време за четене? За пазара, който се прицелва в очакванията и надеждите ни, за късите декемврийски дни,..
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg