Стефка Бонева, известна личност в областта на занаятите и ръчните умения, произхожда от малкото трънско село Бусинци. Тя се гордее със своите корени и семейна връзка с грънчарството, тъй като братът на нейната прабаба бил известен грънчар. Въпреки че през годините животът я отвежда далеч от родното село, Стефка се завръща в него на по-късен етап от живота си и открива отново неговата красота.
Неотдавна Бонева организира първия фестивал в живота си, посветен на занаятите и ръчните умения, който носи името "Фестивал на сръчните ръце". Събитие е създадено с цел да привлече вниманието към забравените или малко познати сръчности и занаяти.
В рамките на три дни фестивалът представи петнайсет различни занаята, които бяха демонстрирани пред местната общност и гости от цялата страна.
В интервю за “Нашият ден“ Стефка Бонева сподели за важността на показването на различните занаяти и сръчности. Тя отбеляза, че пчеларството не се разглежда като обикновен занаят, но е наистина една невероятна сръчност, която мнозина не разбират напълно. Чрез фестивала Бонева иска да запознае посетителите с това какво се случва в кошера, как пчелите функционират и развиват семействата си, как се получава медът и т.н.
В рамките на инициативата бяха представени разнообразни занаяти и различни умения, които са малко познати на широката публика. Едно от тях е тъкането на колани "на кори", което в момента се практикува само от трима майстори в страната. Това умение бе представено с голяма гордост и внимание, като се разкриха техниките и традициите, свързани с него.
Освен тъкането на колани бяха показвани и други занаяти, които заслужаваха внимание и признание. Демонстрираха се дюлгерство – занаятът на трънските майстори строители, грънчарство, дърворезба, кожарство, пчеларство, технологии по извличане на билкови екстракти и правене на сапуни, както и мокро и сухо плъстене на вълна.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg