Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Български дизайн от новото хилядолетие

"Български продуктов дизайн 2000/2022" представя 50 български дизайнери и студиа с 350 продукта, отличени с над 100 световни награди

Дизайнът далеч не е само в Инстаграм и специализираните издания. "От мига, в който отворим очи и посегнем към четката за зъби до момента, в който легнем в леглото си вечер – ние сме обградени от дизайн.

Една от задачите на книгата е да покаже как дизайнът оформя средата, която обитаваме. Добрият дизайн е практичен, той решава проблеми", изтъква Цветана Шипкова, главен редактор на единственото у нас списание за дизайн MD, редактор и съставител на книгата "Български продуктов дизайн 2000 - 2020".


Понякога оценяваме умелия дизайн на даден предмет, но рядко познаваме хората, създаващи продуктите, които използваме всекидневно. Книгата "Български продуктов дизайн" не само представя мебели, осветителни тела, превозни средства, играчки, модни аксесоари и пр., но и запознава публиката с авторите на тези успешни и разпознаваеми, далеч не само у нас, продукти.


На фона на недотам процъфтяващата индустрия у нас и липсата на устойчива традиция, прави впечатление голямото количество престижни международни награди за дизайн, с които са удостоени авторите: над 100, сред които 12 Red Dot Award, от които три Best of the Best, три IF Design, девет A’Design, девет Good Design и пет German Design Awards.

Но освен наградите, го има и признанието – част от продуктите са част от бита и всекидневието на хората.


Книгата е и своеобразен архив на първите две десетилетия от новия век, в които се случват мащабни промени – от климатичните промени до това, че ред устройства като фотоапарат, калкулатор, CD уредба, дискмен се превърнаха в едно единствено устройство – смартфон. Климатичните промени диктуват нуждата от нови материали, устойчивост и рециклиране, а българският дизайн е в крак със световните тенденции и адекватен на духа на времето.

По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

/musicbbn~

ВИЖТЕ ОЩЕ

Рисунка на лодка с гребци насред каменна пустиня в Азербайджан

Когато тръгвате от Баку към Гобустан обикновената кола изведнъж се превръща в машина на времето. Пренасяте се в каменната ера. В историко-художествения резерват ще видите древни скални рисунки - петроглифи, ще се запознаете с бита на първобитни хора, с техните магически символи и тотеми, ще откриете послание на римляните и ще се любувате на неземни..

публикувано на 28.04.24 в 10:05
акад. Владимир Овчаров

Стареене и дълголетие

Акад. Владимир Овчаров представи новата си книга "Стареене и дълголетие". Творбата е продължение на дългия творчески път на учения в търсене и откриване на загадките на човешкия организъм, които влияят върху общия и индивидуалния ход на живота на личността.  Структурирана в академичен стил, книгата започва с анализ на нарастването на броя на..

публикувано на 27.04.24 в 10:25

Чрез кохлеарни импланти може да се възстанови слухът

Освен с високотехнологичното си производство "Сентилион" се гордее с ежедневната си кауза – да помага на стотици българи да бъдат част от красивия свят на звуците. Компанията е официален представител за България на световния лидер във високотехнологичните имплантируеми решения при слухова загуба MED-EL Австрия. Благодарение на сътрудничеството между..

публикувано на 26.04.24 в 14:10

Фестивал "Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" организират в с. Ловчанци

"Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" – това е надсловът на фестивала, организиран от читалище "Светлина 1940" в с. Ловчанци, община Добрич на 28-и април.  В него са включени четири задачи за всички участници – певческа, танцова, кулинарна и игри от миналото, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Стоян Варналиев –..

публикувано на 26.04.24 в 11:15
Паметник на партиарх Евтимий

Патриарси и екзарси

Как се е управлявала нашата църква през вековете и каква е връзката между управление на църквата и държавното строителство – говорим за главите на българското православие с отец Калистрат от атонския манастир "Св. Георги Зограф", с богослова Иван Йовчев, с историка доц. Христо Темелски и със социолога доцент Албена Танева. Какво е "етнофилетизъм" и..

публикувано на 25.04.24 в 12:20