27-ото издание на Международния фолклорен фестивал "Витоша" се открива на 10 юли в 20.00 ч. в НИМ Бояна и продължава до 15 юли.
Воден от мотото "Заедно от любов към танца“, от енергията и емоциите на участници и публика, фестивалът ежегодно прославя българското и събира нации от цял свят.
В продължение на шест дни над 750 участници от 15 държави ще представят багрите на своята култура чрез концертни и конкурсни програми, уъркшоп "Танци на народите", артбазар и празнично шествие в центъра на столицата. Включени са и традиционните за фестивала инициативи – засаждане на "Дърво на приятелството", пикник в парк "Камбаните", отличителният за фестивала конкурс "Мома Вита и Момък Люлин" и много други изненади.
МФФ "Витоша" е носител три пъти на наградата "Най-добър фестивал в света", утвърден в иновативния си подход, последван като достоен пример за подражание. Носител е и на титлата "Почетен фестивал на ФИДАФ" и е номиниран за Специалната награда на София за "Изключителни постижения и принос в националната култура". Ансамбъл "София-6" и Столична община - район Витоша за поредна година са организатори на най-цветното фолклорно събитие на София. Входът е свободен.
В звуковия файл Николай Несторов – хореограф на Ансамбъл "София-6" и директор на МФФ "Витоша", разказва защо тази година Националният исторически музей в Бояна е домакин на откриването на фестивала.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg